Eмисия новини
от 07.00 часа

Dan Preda: Planet e bashkëpunimit ndërmjet Radio Rumanisë dhe Radios Kombëtare Bullgare po bëhen gjithnjë e më konkrete

Më 1 shkurt 2024, një delegacion i Radio Rumania vizitoi Sofjen dhe u takua me punonjës dhe departamente të ndryshme të Radios Kombëtare Bullgare. Vizita u bazua në marrëveshjen e bashkëpunimit ndërmjet dy mediave publike të nënshkruar në vitin 2023. Me..

28.02.24 07:30 |

Qëndrimi i Austrisë për anëtarësimin e plotë të Bullgarisë në Shengen mbetet i pandryshuar

Ministri i brendshëm i Austrisë Gerhard Karner deklaroi se qëndrimi i tij kategorik kundër pranimit të Bullgarisë dhe Rumanisë në zonën Shengen dhe me kufijtë tokësorë mbetet i pandryshuar. "Për mua, tani është e rëndësishme që ne të respektojmë hyrjen..

27.02.24 16:53 |
Nikollaj Denkov

Për kryeministrin, krijimi i Shengenit Ballkanik është në kundërshtim me rregullat e BE-së

Në plan politik nuk diskutohet për heqjen e kufijve tokësorë midis Bullgarisë, Rumanisë dhe Greqisë me vendim të Sofjes, Bukureshtit dhe Athinës. Një hap i tillë është në kundërshtim me rregullat e BE-së. Kështu e komentoi kryeministri Nikollaj..

01.02.24 11:27 |
Euxhen Tomak

Komisioni Evropian nuk mund të pretendojë nëse Bullgaria, Rumania dhe Greqia bëjnë një Shengen Ballkanik

Nuk ka rrezik që Austria të pretendojë nëse Bullgaria, Rumania dhe Greqia vendosin të hyjnë në një marrëveshje trepalëshe për të hequr kontrollet kufitare tokësore midis tre vendeve. Këtë e tha eurodeputeti rumun Euxhen Tomak në një intervistë për..

01.02.24 10:17 |

Skermistët bullgarë me ar dhe bronz në Rumani

Nikollaj-Tomas Georgiev fitoi medaljen e artë në një nga garat prestigjioze të shpatës për kadetë, meshkuj dhe femra, Riposta Cup në Bukuresht (Rumani), njoftoi Federata Bullgare e Skermës. Në finale, skermisti ynë mundi Thomas Billod nga Franca me..

29.01.24 12:12 |
Kirill Petkov

Infrastruktura do të lejojë që Ballkani të ketë rritjen më të lartë në Evropë

Sa më shumë të bashkohen Bullgaria, Rumania dhe Greqia për një infrastrukturë të vetme të zhvilluar, aq më shpejt do të rritet mirëqenia e njerëzve në secilin prej këtyre vendeve, deklaroi në Davos bashkëkryetari i partisë "Po e vazhdojmë..

18.01.24 10:04 |

U nënshkrua një memorandum për pastrimin e minave lundruese në Detin e Zi

Bullgaria, Turqia dhe Rumania nënshkruan një marrëveshje në Stamboll për pastrimin e përbashkët të minave lundruese në Detin e Zi, të cilat ranë në zonën ujore për shkak të luftës në Ukrainë. Misioni do të sigurojë transportin ujor. Minapastruesit..

11.01.24 14:02 |

Bullgaria, Rumania dhe Turqia krijojnë një grup për pastrimin e minave në Detin e Zi

Zëvendësministri i mbrojtjes Atanas Zaprjanov niset sot, më 10 janar, për një vizitë në Turqi. Ai është autorizuar me vendim të Këshillit të Ministrave të nënshkruajë një memorandum midis Bullgarisë, Rumanisë dhe Turqisë për krijimin e një grupi detar..

10.01.24 15:01 |

Bashkatdhetarët nga Rumania dhe Bullgaria festojnë 176 vjetorin e lindjes së Hristo Botevit

Ambasada e Republikës së Bullgarisë në Bukuresht të Rumanisë organizoi një përkujtim solemn me rastin e 176-vjetorit të lindjes së poetit, rilindësit dhe revolucionarit Hristo Botev. Në ngjarje janë të ftuar të gjithë qytetarët dhe mysafirët e..

06.01.24 08:00 |

Vendimi për pranimin e Bullgarisë në Shengen nga 31 marsi është tashmë në fuqi

Vendimi i Këshillit të Bashkimit Evropian i datës 30 dhjetor 2023 për pranimin e Bullgarisë dhe Rumanisë në Shengen nga ajri dhe uji nga 31 mars 2024 u publikua në Gazetën Zyrtare të BE-së. Kjo do të thotë se zyrtarisht hyn në fuqi, njoftoi..

04.01.24 15:53 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна