Eмисия новини
от 09.00 часа

Një projekt minierash tungsteni revoltoi banorët e qytetit Velingrad

Komuna e qytetit Velingrad dhe organizatat joqeveritare në qytet u shpallën kundër një synimi të ri investimi për të nxjerrë tungsten nga depozitimi i Grënçarica pranë qytetit. Nëse procedura aktivizohet, në Velingrad do të organizohen protesta masive,..

20.07.23 18:42 |
Foto: Facebook / L’Etape Bulgaria by Tour de France

Një etapë e turneut Tour de France organizohet për herë të parë në Bullgari

Një etapë e Turneut të Çiklizmit Tour de France organizohet për herë të parë në Bullgari. Ajo do të mbahet më 30 korrik në rajonin e qytetit Velingrad , duke kaluar nëpër Rodopet piktoreske. Itinerari përfshin dy trase - të gjata (102 km) dhe të..

05.07.23 16:04 |

Velingrad feston tre përvjetorë me një program festiv njëmujor

Velingrad feston 75-vjetorin e shpalljes qytet dhe 15-vjetorin që ka marrë zyrtarisht titullin e kryeqytetit SPA të Ballkanit. Përvjetorin e gjysmëshekullit e shënojnë edhe të ashtuquajturat “Festat e kulturës të Velingradit”, njofton Bashkia...

02.07.23 11:25 |

Velingrad gëzon interes të madh turistik në mes të një dimri jashtëzakonisht të ngrohtë

Hotelierët në rajonin e Velingradit raportojnë sezonin më të fortë të dimrit të katër viteve të fundit, për shkak të anulimit të kufizimeve anti-epidemike dhe dimrit të ngrohtë. Aktualisht, në qytet dhe në Rodopet Perëndimore ka po aq turistë sa..

14.01.23 10:35 |
Trendafillka

Këngë dhe ritme bullgare nga New Orleans

New Orleans është i njohur për komunitetin e tij shumëngjyrësh kulturor, kuzhinën e tij tradicionale dhe mbi të gjitha, trashëgiminë e tij të jashtëzakonshme muzikore. Në kryeqytetin botëror të xhazit, pothuajse të gjithë luajnë në një instrument,..

24.09.22 12:45 |

Qyteti Velingarad shënon festën e tij me një program të pasur kulturor

Më 2 korrik, me kremtimin solemn të Ditës së Velingradit, do të hapet për herë të 49-të Festivali i Kulturës në Velingrad. Festimi fillon në orën 09:00 me një liturgji të shenjtë hyjnore në kishën "Fjetja e Hyjlindëses", pas së cilës do të hapet..

02.07.22 06:15 |
Maria Mallçeva

Maria Mallçeva dhe pasuria e vezëve të pikturuara të Velingradit

Muzeu Historik në qytetin Velingrad pronëson koleksionin dhe ekspozitën më të madhe të vezëve të pikturuara në Bullgari. Një meritë jashtëzakonisht të madhe në ruajtjen e kësaj tradite ka Maria Mallçeva , e cila jo vetëm ka ruajtur, por ka gjetur..

23.04.22 07:15 |

Festat e Pashkëve – një gllënjkë ajër për hotelierët në qytetet Sandanski dhe Velingrad

Vendpushimet SPA në qytetet Sandanski dhe Velingrad presin që të jenë plotë  në periudhën e festave të Pashkës dhe  të Shën Gjergjit. Pronarët e hoteleve vendase dhe lokalet i respektojnë rekomandimet shëndetësore, lidhur me koronavirusin, kurse çmimet..

28.04.21 14:57 |

Bullgarët zgjedhin turizmin SPA në kushtet e koronavirusit

Pandemia shkaktoi një zbaticë dramatike të turistëve të huaj në Bullgari. Po, e njëjta gjë mund të thuhet dhe për turizmin e brendshëm. Pavarësisht nga kufizimet rreth shpërndarjes të koronavirusit në vend, bullgarët nuk heqin dorë nga udhëtimet. Këtë e..

28.01.21 13:03 |
Velingrad

Hotelierët në Rodope presin mysafirë në muajit e dimrit me një meny speciale

Suxhuk /llukanik/ i pjekur në zjarre, fasule në enë prej balte me kërpudha ose me këmbë viçi /lope/, kapama...Kurse ëmbëlsira - një kungull i mbushur i pjekur ose dardhë dhe mollë e pjekur. Këto janë vetëm disa nga gjellët e shijshme, të cilat disa hotele..

21.12.20 15:17 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна