Eмисия новини
от 06.00 часа

Shteti kërkon që koncesionari i aeroportit të Sofjes të përmirësojë sigurinë

Shteti do të ndërmarrë sanksionet më të rrepta, duke përfshirë ndërprerjen e kontratës koncesionare për koncesionarin e Aeroportit të Sofjes, nëse nuk përmirësohet siguria atje. Kjo përfshin trajnimin e stafit dhe përmirësimin e tenikës, tha..

02.11.22 11:47 |

Që nga fillimi i vitit, vizitat e turistëve të huaj në Bullgari u rritën me 130 për qind

Në gjysmën e parë të 2022 vizitat turistike të të huajve në Bullgari janë afër 2 207 000. Krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, kjo është një rritje prej 130 për qind. Këtë e bëri të ditur zëvendësministrja e turizmit, Irena..

07.08.22 08:15 |

95 vjet nga ndërtimi i aeroportit më me diell në bregdetin e Detit të Zi

Më 27 qershor 1927, Kompania franceze “Sidna”, pasardhësi i drejtpërdrejtë i së cilës është AIR France, filloi ndërtimin e aeroportit të qytetit Burgas. Aeroporti është i rëndësishëm për aviacionin bullgar. Më 29 qershor 1947 filluan fluturimet..

27.06.22 11:28 |
Atanas Krëstin

Ambasadori i Bullgarisë në Rusi mbërriti në Sofje

Sot pasdite, në Aeroportin e Sofjes, ambasadori ynë në Rusi Atanas Krëstin mbërriti nga Moska me një fluturim humanitar. Ai u thirr për konsultime nga Ministria jonë e Punëve të Jashtme për shkak të deklaratës së Ambasadores ruse në Bullgari..

28.03.22 18:44 |

Stacioni Qendror tashmë ka një qendër të përkohshme krize

90 për qind e refugjatëve që vijnë nga Ukraina janë nëna me fëmijë, tha guvernatori rajonal i Sofjes Ivan Kjuçukov. Një qendër e përkohshme krize tashmë funksionon në Stacionin Qendror të Sofjes për të mbështetur azilkërkuesit. “Kemi furnizime të..

16.03.22 15:41 |
Pasojat e qitjeve gjatë natës në një rajon banimi të Kievit, 25 shkurt 2022

Ukraina është gati për negociata por do të mbrojë Kievin

Ukraina është e gatshme të negociojë një status neutral me Rusinë, por kërkon garanci sigurie, tha këshilltari i presidentit ukrainas Mihajllo Podoljak. Ministri i Jashtëm rus Sergej Llavrov hprehu skepticizëm për deklaratën e Zelenskit se..

25.02.22 12:47 |
Aeroporti i Plovdivit

Aeroporti i Plovdivit mirëpret gjithnjë e më shumë pasagjerë

Në fund të vitit 2021, numri i fluturimeve të kryera nga Aeroporti i Plovdivit u rrit nga 3 në 12 në javë. Këtë e bëri të ditur drejtori ekzekutiv Pllamen Spasov për BNR Plovdiv. Që nga nëntori i vitit të kaluar, aeroporti ka kryer fluturime me..

12.01.22 06:20 |

Aeroporti i Varnës е dërgon vitin 2021 me mbi 1 milion pasagjerë

Aeroporti i Varnës dërgon vitin 2021, duke kaluar kufirin prej 1 milion pasagjerësh të shërbyer më 29 dhjetor, raporton faqja e internetit bgtourism.bg. Kështu, aeroporti ka shënuar një rritje prej 62% krahasuar me një vit më parë. “Ne po dërgojmë..

31.12.21 18:05 |

Aeroporti i Sofjes u evakuua

Pasi morën një sinjal për një bombë në Aeroportin e Sofjes, rreth orës 11, pasagjerët dhe punonjësit e aeroportit u evakuuan brenda pak minutash. Gjatë inspektimit të dy terminaleve, sinjali nuk u konfirmua, saktësuan nga Ministria e..

14.09.21 15:05 |

Numri i të sëmurëve po rritet – ku janë shkaqet?

Vetëm deri përpara rreth dhjetë ditëve, Covid vala e katërt, për të cilën flisnin specialistët shëndetësorë në Bullgari, dukej  si një  fantazi e paqartë dhe nuk shkaktonte shumë shqetësim tek bullgarët. Të etur për det dhe pushim pas muajve të..

16.08.21 13:42 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера