Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nga tetori ne do të skanojmë vetë kartat tona të imbarkimit në Aeroportin e Sofjes

Foto: Pixabay

Në aeroportin e Sofjes do të prezantohet një sistem modern për vetë-skanimin e kartave të imbarkimit në check-in të parë. Sistemi tashmë është porositur dhe pritet të dorëzohet muajin e ardhshëm, raporton TravelNews. Kështu, tashmë në nivelin 0 të Terminal 2, të gjithë pasagjerët do të skanojnë vetë barkodin në kartën e tyre të imbarkimit. Me një kartë të saktë të imbarkimit, dyert do të hapen automatikisht dhe njerëzit do të kalojnë në nivelin tjetër për kontrollin e skanerit, shpjegon Dimitër Bikov, Drejtor i Zhvillimit të Biznesit në SOF Connect, koncesionari i aeroportit.

Kartat e imbarkimit mund të mbahen në telefon ose të jenë të printuara. Në këtë mënyrë nuk do të ketë më grumbullim të pasagjerëve gjatë skanimit të kartave të imbarkimit, ku aktualisht punojnë vetëm tre sportele. Stafi do të vazhdojë të ndihmojë pasagjerët me skanimin dhe t'i udhëzojë ata në rast se kaprobleme me barkodettë cilat nuk i pranon makineria.

Në vitin 2024, Aeroporti i Sofjes planifikon të vërë në funksion më shumë sportele të pavarura të kontrollit të bagazheve, ku pasagjerët do të masin vetë valixhet e tyre dhe do të vendosin ngjitëset përkatëse. Synimi është sërish lehtësimi i radhëve që krijohen në orët e ngarkuara.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Kostandina Bello


Më shumë nga rubrika

Nadezhda Stojçeva

Nadezhda Stojçeva: Ligjvënësi dhe të gjithë ne kemi borxh të madh sa i përket përdhunimit

Lufta kundër dhunës ndaj grave vazhdon të jetë një temë kryesore për të gjitha institucionet evropiane, të cilat përveç valëvitjes së flamujve me ngjyrë portokalli në shenjë mbështetjeje, kërkuan edhe avancimin e legjislacionit për këtë temë në Evropë...

botuar më 23-11-29 2.25.MD
Foto: Instituti Francez në Bullgari

Shkatërrimet diskrete të korrupsionit

Në Bullgari ka ligje, paketa e ligjeve është në dispozicion, por nuk zbatohet - ky është konstatimi i Bernar Vatie, kryetar i Odës së Avokatëve të Parisit. Unioni Ndërkombëtar i Odave të Avokatëve me traditë të Përbashkët Juridike /CIB/, i kryesuar..

botuar më 23-11-29 7.30.PD
Foto: faqja në Facebook e M. Selimit

Milena Selimi e do Bullgarinë dhe përkthen shkrimtarin Georgi Gospodinov

Shkrimtarja, përkthyesja dhe figura publike shqiptare Milena Selimi, e cila nga qershori i vitit 2023 është përfaqësuese e bullgarëve në Komitetin për Pakicat Kombëtare në Republikën e Shqipërisë, rrjedh nga familja e një bullgareje dhe një shqiptari. Që..

botuar më 23-11-28 2.05.MD