Eмисия новини
от 21.00 часа

Arti nga Antikiteti deri në periudhën e hershme moderne mbledh studiues nga Ballkani në Sofje

Nga data 11 deri më 13 prill në Sofje do të mbahet konferenca tradicionale shkencore ndërkombëtare “Lexime të studiuesve të arteve”, moduli “Arti i Vjetër”. Qëllimi i forumit, i organizuar nga Instituti për Studimin e Arteve pranë Akademisë Bullgare..

11.04.24 06:30 |

"Nga gazeta në muze" - karikaturat nga socializmi, të mbledhura në një ekspozitë

Një përpjekje për të rikthyer zhanrin e karikaturave në kushtet e sistemit totalitar të qeverisjes në Bullgari midis viteve 1944 dhe 1989 po bën ekspozita “Nga gazeta në muze”, e cila për të pestin muaj tashmë po tërheq vizitorët në Muzeun e Artit nga..

23.03.24 09:30 |

Në një konkurs të UNESCO-s u shpërblyen fëmijë nga një shkollë artistike bullgare

Fëmijët e shkollës artistike të Plevenit “Kolorit” u shpërblyen në konkursin e 31-të ndërkombëtar për arte plastike, organizuar nga Qendra e UNESCO-s në qytetin Troyes të Francës. Tema mbi të cilën artistët e rinj kanë pikturuar është “Lojërat..

13.03.24 10:39 |
Donço Donçev

Një bullgar përfaqëson vendin tonë në një ekspozitë botërore të artit në Katar

Piktori Donço Donçev përfaqëson Bullgarinë në një ekspozitë botërore për artin e krijuar nga materialet e ricikluara në kryeqytetin e Katarit, Doha. Ekspozita fillon më 18 shkurt dhe do të vazhdojë deri në fund të muajit.  Bullgari do të prezantojë 10..

18.02.24 09:25 |
Foto: Shkolla bullgare

Nxënës krijuan portrete avangarde të Apostullit të Lirisë

Portretet Popart të Vasill Levskit, të frymëzuara nga vepra e artistit Andy Warhol, janë krijuar nga nxënësit e klasës së njëmbëdhjetë në shkollën bullgare "Dr. Petër Beron" në Reding. "Nxënësit tanë e njohin mirë punën e Andy Warhol dhe për këtë arsye..

18.02.24 08:30 |

Një ekspozitë feston 100 vjetorin e Ljuben Zidarov dhe punën e tij të gjatë krijuese

Unioni i Artistëve Bullgarë feston 100 vjetorin e lindjes së një prej ilustruesve më të njohur dhe më të dashur bullgar - artistit Ljuben Zidarov (23.12.1923 - 3.01.2023) . Me këtë rast u organizua një ekspozitë me piktura në pronësi të 20 galerive..

10.02.24 08:05 |

Orkestra e Muzikës Popullore e Radios Kombëtare Bullgare prezanton sekretet e tamburasë

Një festë e vërtetë i pret adhuruesit e folklorit bullgar më 8 shkurt , kur Orkestra e Muzikës Popullore e Radios Kombëtare Bullgare (BNR) me dirigjent Dimitër Hristov do të prezantojë edicionin e katërt të projektit "Sekretet e veglave popullore..

07.02.24 08:35 |
Piktura

Një pikturë e Zhorzh Papazovit tani është pjesë e koleksionit të Qendrës “Georges Pompidou” në Paris

“Ëndërrimi” – kështu quhet piktura e Zhorzh Papazovit, e cila tashmë është pjesë e koleksionit të qendrës “Georges Pompidou” në Paris. Kjo është piktura e parë e artistit bullgar që gjendet në koleksionin e Muzeut Kombëtar Francez të Artit Modern,..

04.02.24 09:25 |
Foto: BTA

Në Dobriç prezantojnë veprat e artistëve të njohur bullgarë të shekullit të ХХ –të

Galeria e artit në Dobriç fton artdashësit të rizbulojnë autorë bullgarë për të cilët viti 2024 është viti jubilar, njoftoi BTA. Instituti i kulturës në ekspozitën e tij të parë të vitit të titulluar "Përvjetorët" prezanton nëntë artistë bullgarë me 27..

20.01.24 11:00 |

Pavioni bullgar në Bienalen Veneciane - shtëpia e "Fqinjëve"

Për të tretën herë radhazi dhe për të njëmbëdhjetën herë në historinë e saj, Bullgaria do të marrë pjesë me pavijonin e saj në Bienalen Veneciane të Artit. Këtë vit, forumi do të zhvillohet nga data 20 prill deri më 24 nëntor në Itali. Në konkursin..

16.01.24 07:30 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна