Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Muzeu i Mozaikëve në Devnja me një ditë të dyerve të hapura me rastin e përvjetorit të tij

Foto: BTA

Në Ditën e Dyerve të Hapura - 15 Qershor, për herë të parë vizitorët e Muzeut të Mozaikëve në Devnja do të prezantohen me gjetjet e restauruara të zbuluara në vitin 2023. Bëhet fjalë për enë balte dhe llamba, të bëra në stilin e mjeshtrave nga Marcianopolis. Arsyeja e nismës është 38-vjetori i hapjes së këtij institutit të kulturës.


Muzeu në Devnja është ndërtuar sipas projektit të arkitektit Kamen Goranov mbi mbetjet e një ndërtese të madhe romake të vonë me mozaikë. Në kohët e lashta, ndërtesa zinte sipërfaqen e një lagje të tërë. Oborri është i shtruar me pllaka guri, me një pus prej tullash në mes dhe i rrethuar nga tre anët me një galeri të mbuluar me një kolonadë gëlqerore. Aty ndodheshin 21 ambiente banimi, tregtare dhe magazinimi me një sipërfaqe totale prej 1402 metrash katrorë.

Në muzeun në Devnja mund të shihen disa nga shembujt më të mirë të artit të mozaikut romak të zbuluar në Bullgari. Më mbresëlënës prej tyre është një mozaik që përfaqëson mburojën e perëndeshës Athina me kokën e prerë të Gorgona Meduza.

Lexoni më tepër:

Foto: devnyamuseum.com, BTA, BGNES

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Kostandina BelloПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Një tren turistik me vagonë retro do të udhëtojë në linjën e binareve të ngushta në korrik

Një tren special me vagonë ​​retro do të udhëtojë çdo të shtunë dhe të diele gjatë korrikut në një itinerar nga stacioni Septemvri deri në stacionet Velingrad dhe Cvetino dhe në drejtim të kundërt me rastin e Festave të 51-ta Kulturore të Velingradit...

botuar më 24-07-02 3.52.MD

Cila është shija e Bullgarisë - kuzhina si pjesë e kartës sonë turistike

Byreku (banica) dhe Sallata jonë“Shopska” kanë qenë më shumë se një herë në pozitat kryesore të renditjeve gastronomike botërore. Por kuzhina kombëtare bullgare nuk përbëhet vetëm nga këto dy gjellë, qebapët , patatet e skuqura me djathë..

botuar më 24-06-30 10.05.PD
facebook.com/kreposttamogilitsa

Një pamje e re magjike drejt shpateve të Rodopeve Perëndimore

Në kulmin e verës, ne kërkojmë freski në male, dhe muajt korrik dhe gusht janë më të ngarkuarit për hotelet dhe vendet e akomodimit përgjatë rrjedhës së sipërme të Ardës. Një pamje e re panoramike do të tërheqë pushuesit përgjatë shtigjeve të Rodopeve..

botuar më 24-06-29 8.30.PD