Eмисия новини
от часа

Më 10 shkurt Kisha nderon kujtimin e Shën Harallambit

Më 10 shkurt nderojmë Shën Harallmbin e Magnezisë, martir i besimit. Sipas traditës bullgare, kjo është një nga festat e fundit dimërore. Që nga ajo ditë, njerëzit fillonin të punonin tokën pasi dimri kishte ikur. Martiri i shenjtë Harallambi jetoi në..

10.02.24 09:10 |
Kisha „San Paolo alla Regola“

Prifti Ivan nga Roma: Bullgarët jashtë vendit kanë nevojë ta ndjejnë kishën si familje

Ndër bullgarët në Romë, Prof.dr. Ivan Ivanov njihet si At Ivan ose Padre Xhovani. Profesori e ndan kohën e tij mes Sofjes, ku është pedagog në Fakultetin Teologjik të Universitetit të Sofjes, dhe Qytetit të Përjetshëm, ku udhëheq shërbimet në të..

09.02.24 07:30 |

Manastiri i mbijetuar i shekullit të 17-të "Shën Athanasi i Madh" mbrojti kishën dhe popullin tonë

Një bekim dhe gëzim i madh për të gjithë bullgarët ortodoksë është manastiri “Shën Athanasi” pranë qytetit të Çirpanit. Ai u themelua nga vetë shenjtori në shekullin e IV (v. 344), pranë një kështjelle të vjetër romake, pranë qytetit të atëhershëm të..

18.01.24 07:30 |

Pesë parti kalojnë barrierën prej 4% nëse do të kishte votim parlamentar

Nëse kishte zgjedhjet parlamentare, GERB-SDS do të ishte forca e parë politike, sipas një sondazhi përfaqësues të kryer midis 26 shtatorit dhe 8 tetorit nga Market Links, financuar nga agjencia dhe bTV. GERB-SDS ka mbështetjen e 23.6% të..

25.10.23 11:17 |

Nderojmë shenjtoren Zllata Mëglenska - mbrojtëse e bullgarëve në mbarë botën

Më 18 tetor të krishterët ortodoksë nderojnë dëshmoren e madhe të Shenjtë Zllata Mëglenska. Ajo jetoi gjatë sundimit osman në gjysmën e dytë të shekullit të XVIII-të dhe u flijua për besimin në Krishtin. Zllata Mëglenska lindi në një familje të..

18.10.23 10:54 |

Më 17 shtator respektojmë dëshmoret e shenjta Sofia dhe vajzat e saj Besa, Shpresa dhe Dashuria

Më 17 shtator, Kisha Ortodokse Bullgare adhuron Martiret e Shenjta Sofia dhe vajzat e saj Besa, Shpresa dhe Dashuria. Bashkë me bijat e saj ajo jetonte në Romë. Gjatë jetës Sofia e justifikoi plotësisht emrin e saj, që do të thotë “urtësi”. Si grua dhe..

17.09.23 06:35 |

Besimi në parlament është pak më shumë se 15%

Pas tre muajsh punë, besimi në parlament është 15.3%, dhe mosbesimi është 77.1%. Qeveria, pas një muaji punë, evidenton 16.6% besim dhe 69.7% mosbesim te bullgarët në moshë madhore. Këtë e tregojnë rezultatet e anketës së rregullt..

14.07.23 17:58 |

Fillon El Camino bullgar - kalimi i pelegrinazhit nga Veliko Tërnovo drejt Manastirit të Rillës

Të nisesh në pelegrinazh drejt vetvetes me ndihmën e besimit. Kjo aventurë – simbiozë mes botës shpirtërore dhe fizike, forcës dhe besimit njerëzor, të kaluarën dhe të tashmen nuk është diçka e panjohur, sidomos për ne evropianët. Një nga rrugët më..

01.07.23 10:45 |

Shoqëria ka besim kritikisht të ulët në institucionet shtetërore

1/3 e bullgarëve miratojnë kabinetin e Nikollaj Denkov, 43% nuk ​​e miratojnë. Në 3 muaj, vlerësimi pozitiv për punën e presidentit ra me 7% nga 43 në 36 për qind. 51% janë të pakënaqur me kreun e shtetit, sipas një studimi të Qendrës Kërkimore..

21.06.23 10:56 |

BNR mbetet në krye për sa i përket besimit tek audienca bullgare

Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) është edhe këtë vit media kombëtare në të cilën bullgarët kanë më shumë besim, sipas Digital News Report për vitin 2023 të Institutit Reuters për Kërkimet e Gazetarisë në Universitetin e Oksfordit. Pjesa më e..

14.06.23 09:51 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна