Eмисия новини
от часа
Foto: Liceu Teorik Bullgar „Vasill Levski“

Fëmijët bullgarë në Kishinau vet zgjodhën që shkolla e tyre të mbajë emrin e revolucionarit bullgar Vasill Levskin

Në vitin 1996, në Kishinau u krijua një shkollë me mësimdhënien e zgjeruar të gjuhës bullgare. "Kështu u realizua ëndrra e brezave të tëra bullgarësh nga Kishinau - kryeqyteti i Moldavisë, për të pasur një shkollë ku fëmijët e tyre të mësojnë gjuhën..

05.01.24 07:30 |

Nxënës nga pakica bullgare në fshatin shqiptar Zapod me dhurata për Vitin e Ri

Nxënësit e Shkollës së Mesme të Bashkuar "Imer Mata" në fshatin Zapod të rrethit të Kukësit morën dhurata për Vitin e Ri nga Ambasada Bullgare në Shqipëri - njofton Shoqata "Bullgarët në Shqipëri" me kryetar Ahmet Bala. U bë traditë dhënia e dhuratave..

02.01.24 17:36 |

Fillon ndërtimi i një kishe ortodokse bullgare në Londër

Një kishë ortodokse bullgare për nder të "Shën Joanit të Rilës" do të ndërtohet në Londër në vendin e kishës së mëparshme në territorin e ambasadës bullgare në kryeqytetin britanik. Në një ngjarje të organizuar posaçërisht në ambasadën tonë, e cila..

24.11.23 15:15 |

Anija e rrëmbyer me dy bullgarë në bord ndodhet në një port të Jemenit

Anija e rrëmbyer "Galaxy Leader", ekuipazhi i së cilës përfshin dy bullgarë, ndodhet në portin jemenas Hudejda, njoftuan pronarët e saj nga kompania "Galaxy Maritime", të cituar nga Reuters. Sipas tyre, anija u devijua në brigjet e Jemenit pasi..

21.11.23 09:04 |

Redaksia e Gjuhës Rumune e Radio Bullgarisë mbushi një vjeç

Një vjet e ca më parë pranë Radio Bullgarisë u krijua Redaksia e Gjuhës Rumune . Ajo u hap zyrtarisht më 20 tetor 2022 në një ceremoni në Radion Kombëtare Bullgare në prani të ambasadorëve të Rumanisë, Republikës së Moldavisë dhe të ftuarve të..

20.11.23 08:40 |
 Pika

Bullgarët nga Gaza u evakuuan me grupin e parë të të huajve

36 shtetas bullgarë dhe familjarët e tyre u evakuuan me sukses nga Rripi i Gazës dhe tani janë të sigurt në Egjipt. Bullgari i 37-të deshi të qëndrojë, njoftoi zëvendëskryeministrja dhe ministre e jashtme Maria Gabriel. “Në një situatë komplekse dhe..

02.11.23 08:58 |

Bullgaria ndjen empati me njerëzit në Izrael, ishte e para që organizoi një mision evakuimi

Empatia dhe shqetësimi - për këtë flasin veprimet e shtetit bullgar në orët e para të luftës së gjerë që filloi në shtetin e Izraelit. Kryeministri Nikollaj Denkov dënoi kategorikisht sulmet terroriste të “Hamas”-it dhe dhunën ndaj qytetarëve të..

09.10.23 15:21 |
Xhon Atanasov dhe një kopje e kompjuterit elektronik të Atanasov-Berry

Mbushen 120 vjet nga lindja e shpikësit të kompjuterit të parë elektronik

Krijuesi i kompjuterit të parë elektronik me memorie rigjeneruese është shpikësi i famshëm me origjinë Bullgare Xhon Vinsent Atanasof (John Vincent Atanasoff). Ai  lindi më 4 tetor të vitit 1903, pranë Hamilton, Nju Jork. Babai i tij, Ivan..

04.10.23 06:15 |

Vizitë e nënpresidentes së Bullgarisë në Shqipëri

Nga 14 deri më 16 shtator nënpresidejtja e Bullgarisë Ilijana Jotova është duke bërë një vizitë në Shqipëri. Vizita e nënpresidentes është në prag të regjistrimit kombëtar të popullsisë në Shqipëri - një moment i rëndësishëm për pakicën kombëtare..

14.09.23 17:39 |
Vlladimir Perev

Bullgarët në Maqedoninë e Veriut presin që të përfshihen në kushtetutë

30-40% e maqedonasve pajtohen që bullgarët duhet të përfshihen në kushtetutën e Maqedonisë së Veriut për të garantuar të drejtat e tyre njerëzore dhe civile. Janë shumë më tepër se sa pritej me fushatën brutale antibullgare që po zhvillohet në vend,..

01.08.23 10:28 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна