Eмисия новини
от 14.00 часа

Rumen Radev: Një nga qëllimet kryesore të NATO-së është të parandalojë përshkallëzimin e konfliktit në Ukrainë

Pas samitit të jashtëzakonshëm të NATO-s në Bruksel, Presidenti Rumen Radev njoftoi se Aleanca po forcon krahun e saj lindor. Megjithë rritjen e pranisë ushtarake në Bullgari, Rumani, Hungari dhe Sllovaki, një nga qëllimet kryesore të NATO-së është..

24.03.22 19:46 |
Atanas Krëstin, Ambasadori bullgar në Rusi

Sofja do të thërrasë ambasadorin e saj nga Moska për konsultime

Thirrja e Ambasadorit tonë në Moskë për konsultime në vendin tonë është një veprim logjik. Kështu, Presidenti Rumen Radev e komentoi deklaratën e Kryeministrit Kirill Petkov, i cili paralajmëroi se Sofja do të thërrasë ambasadorin e saj nga Moska..

24.03.22 18:21 |
Pamje satelitore tregon grumbullimin e forcave pranë Mozir, Bjellorusi, 22 shkurt, 2022

Reparte ushtarake ruse forcojnë praninë në Bjellorusi

Në lidhje me tensionin midis Ukrainës dhe Rusisë, Kirill Petkov tha para gazetarëve në parlament: “Ne besojmë në integritetin e Ukrainës. Çdo shtet, në këtë rast Rusia, nëse hyn në territorin e huaj me tanke, është shkelje e së drejtës..

23.02.22 12:59 |

Parlamenti deri më tani nuk arriti të bashkohet rreth një deklarate të përbashkët për Ukrainën

Në Kuvendin Popullor u lexuan dy deklarata që dënojnë njohjen e rajoneve separatiste Doneck dhe Lugansk nga Rusia. Një tekst për votim të përbashkët do të propozohet në ditët në vijim. Në deklaratën e parë në emër të “Po e vazhdojmë..

22.02.22 17:11 |

Instituti Kulturor i Bullgarisë në Pragë është plot me shpirt rinor dhe histori frymëzuese

"Ajo që arrijmë nëpërmjet diplomacisë kulturore nuk mund të arrihet në asnjë mënyrë tjetër," – ky është përfundimi i një diplomati bullgar në Pragë gati 100 vjet më parë. Ai kishte detyrën e vështirë për të rivendosur emrin e mirë të vendit tonë..

09.02.22 07:15 |
Kryeministri Kirill Petkov

Bullgaria mbështetet në diplomacinë për krizën në Ukrainë

Bullgaria vazhdon të insistojë në një zgjidhje diplomatike të krizës në Ukrainë dhepo mbetet një partner besnik dhe i parashikueshëm në NATO. Ushtritë kombëtare - trupat bullgare, komanda bullgare dhe udhëheqja ushtarake bullgare do të luajnë një..

27.01.22 16:03 |
Stefan Janev

Përpjekjet ushtarake synojnë t’i japin një shans diplomacisë

Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev pret që Bullgaria t’i bashkohet stërvitjes së NATO-s me një batalion deri në 1000 persona. Është e krijuar mundësia që ushtria bullgare të zhvillohet me më shumë stërvitje të përbashkëta. Diplomacia nuk ka mbaruar,..

26.01.22 10:40 |

Stefan Janev: As Rusia dhe asnjë vend tjetër nuk kanë ndërmend të sulmojnë Bullgarinë

Në Bullgari nuk ka akumulim dhe dislokim të trupave të NATO-së apo të ndonjë shteti tjetër, tha Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev në Komisionin Parlamentar të Mbrojtjes. “Ky lloj vendimi është duke u përgatitur dhe kur të merret do t'u njoftohet..

25.01.22 16:04 |

Kriza në Ukrainë duhet të zgjidhet me mjete diplomatike

Edhe Ministria e Punëve të Jashtme doli me një qëndrim për këmbënguljen e Rusisë për tërheqjen e forcave të Aleancës nga Bullgaria dhe Rumania. Në faqen e saj në Facebook, Ministria e Punëve të Jashtme kujton se sipas vendimit nr.1 të Gjykatës..

21.01.22 18:31 |
Stefan Janev

Ministri i Mbrojtjes bëri thirrje për një politikë të përgjegjshme

Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev bëri thirrje për politikë shtetërore të përgjegjshme në mbrojtje dhe siguri dhe planifikim dhe financim transparent. Në një fjalim të Vitit të Ri, ai bëri thirrje për “politikë dhe diplomaci efektive të jashtme në..

31.12.21 10:46 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера