Eмисия новини
от 15.00 часа

Komisioni Parlamentar i Energjisë votoi për ndalimin e eksportit të produkteve ruse të naftës

Të ndalohet eksporti nga vendi ynë i produkteve të naftës me origjinë nga Rusia - kështu votuan në lexim të parë deputetët në Komisionin Parlamentar të Energjisë për propozimin e DPS. Sipas projektligjit, importuesit e produkteve të ngjashme, si..

30.11.22 19:22 |

Bullgaria importon 10 herë më shumë mish qengji dhe dele sesa eksporton

Sipas statistikave të Ministrisë së Bujqësisë, në gjysmën e parë të vitit 2022, Bullgaria ka importuar dhjetë herë më shumë mish qengji dhe dele sesa ka eksportuar. Importi i mishit të qengjit është mbi 70% më i lartë krahasuar me të njëjtën..

29.11.22 07:15 |

Turqia do të vazhdojë të eksportojë grurë ukrainas përmes Detit të Zi

Pushtuesit rusë vazhdojnë evakuimin e detyruar të popullatës civile nga rajoni i Hersonit. 70 000 veta tashmë u evakuuan nga zona me autobus pasi transporti personal është i ndaluar. Sipas analistëve ukrainas, të sapo mobilizuarit do të strehohen në..

02.11.22 09:48 |

Rusia sulmoi me raketa qytetet ukrainase

Ditën e hënë filloi me një tjetër sulm masiv me raketa ruse në qytetet e Ukrainës. Të paktën dhjetë sulme u kryen kundër kryeqytetit Kiev. Shpërthime u dëgjuan në rajonet Harkiv, Krivoj Rog, Zaporozhie, Çerkask dhe Vinice, transmeton UNIAN. Kjo..

31.10.22 10:22 |

Polemika rreth projekteve për ofrimin e armëve për Ukrainën

Projekt-rezolutat e “Bullgarisë Demokratike” dhe GERB për ofrimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën, të paraqitura në parlament, ndezën debate të nxehta politike. Ato u diskutuan në një këshill të kryetarëve në Kuvendin Popullor. Sipas debatuesve, tema..

25.10.22 19:53 |

Rusia kërcënon të ndërpresë gazin nëse Evropa vendos një tavan në çmimin e naftës

Rusia paralajmëroi se do të ndalojë eksportin e gazit në Evropë nëse Kontinenti i Vjetër përpiqet të vendosë një tavan mbi çmimin e naftës. Drejtori ekzekutiv i “Gazprom”, Aleksej Miller, e arsyetoi kërcënimin me kontratat aktuale në të cilat çmimi i..

17.10.22 09:26 |

Po përgatitet një hartë investimi për riindustrializimin e Bullgarisë

Fillon puna për krijimin e një harte investimi për riindustrializimin e Bullgarisë, e cila do të bazohet në lëndët e para të nxjerra në vend. Për këtë u pajtuan ministri i ekonomisë dhe industrisë Nikolla Stojanov dhe Dhoma Bullgare e Minierave dhe..

14.10.22 19:19 |

Produktet organike bullgare paraqiten në një ekspozitë në Poloni

Shoqata Bullgare “Bioprodukti” merr pjesë për herë të parë BIOEXPO 2022 në Varshavë. Kjo është një nga ekspozitat më të mëdha evropiane të specializuara të produkteve të prodhuara biologjikisht. Prodhuesit bullgarë marrin pjesë në forum me..

07.10.22 17:48 |

Bullgaria nuk i mbështet sanksionet bërthamore kundër Rusisë

“ Kompania Kombëtare Elektrike” dhe Centrali Elektrik Bërthamor “Kozlloduj” të vazhdojnë punën sipas marrëveshjeve të tyre dhe kontratave të prokurimeve publike me kompanitë ruse. Kështu vendosi kabineti zyrtar, pasi BE-ja lejoi Bullgarinë të..

26.09.22 15:07 |

Bullgaria është ndër liderët në eksportin e lulediellit, vajit dhe bionaftës

Bullgaria është ndër liderët botërorë në eksportet e lulediellit dhe zë vendin e dytë për vitin 2021 me shitje për mbi 730 milionë dollarë, sipas një analize të Dhomës së Tregtisë Bullgare. Tregjet kryesore janë Gjermania dhe Turqia. Vendi është..

25.09.22 11:35 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера