Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioni Evropian parashikon një ngadalësim të rritjes ekonomike të Bullgarisë

Foto: arkiv

Rritja ekonomike e Bullgarisë pritet të ngadalësohet në vitin 2023, sipas parashikimit ekonomik të vjeshtës të Komisionit Evropian. Pas ecurisë së mirë në vitin 2022, eksportet do të tkurren këtë vit për shkak të uljes së kërkesës së jashtme. Edhe importi për vitin 2023 do të tkurret ndjeshëm pas rritjes së ndjeshme të një viti më parë. Parashikimi parashikon një stagnim të përkohshëm të konsumit të brendshëm në fund të këtij viti dhe në fillim të vitit 2024, pas të cilit pritet një rritje e moderuar. Inflacioni duhet të bjerë më tej, ndonëse me një ritëm më të ngadaltë. Rritja e PBB-së ka të ngjarë të jetë 2 për qind në 2023. Rritja e prodhimit pritet të ngadalësohet në 1.8 për qind në 2024 dhe të arrijë në 2.6 për qind në 2025. Pas uljes së deficitit në 2.9 për qind të PBB-së në 2022, pritet të rritet lehtë në 3 për qind në vitin 2023.


Më shumë nga rubrika

Rreth gjysma e bullgarëve nuk presin që lufta në Ukrainë të përfundojë së shpejti

Dy vjet pas fillimit të luftës në Ukrainë, 30.7% e bashkatdhetarëve tanë presin që lufta të përfundojë deri në fund të vitit dhe 49.9% nuk ​​presin që ajo të përfundojë. Këtë e tregojnë të dhënat e një sondazhi të “Gallup International” për..

botuar më 24-02-24 12.35.MD

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

botuar më 24-02-24 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°, në Sofje dhe në lugina 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell mbi Bullgarinë Perëndimore, por vranësirat nga perëndimi do të rriten deri në të konsiderueshme,..

botuar më 24-02-23 6.15.MD