Eмисия новини
от 19.00 часа

Festivali i filmit falas për bullgarët jashtë shtetit

Nga dita e sotme deri më 6 dhjetor bashkatdhetarët tanë jashtë shtetit do të mund të shohin falas 22 filma bullgarë në kuadrin e Festivalit “Ekrani BG online” – bënë të ditur nga Ministria jone e Jashtme. Aktiviteti organizohet nga Instituti Shtetëror..

21.11.20 14:43 |

Filmi bullgar “Motra” është i dalluar me akoma dy dekorata të tjera prestigjioze ndërkombëtare

Filmi bullgar “Motra” mori dy dekorata ndërkombëtare, njoftuan nga “Art fest”. Filmi me regjisore Svetlla Cocorkova u dallua me një çmim special nga juria e festivalit të 21-të të Kinemasë Evropiane në Leçe-Itali ( Festival del Cinema Europeo)...

12.11.20 15:12 |
Qendra e Festivaleve dhe e Kongreseve në qytetin Varna

“Trëndafili i artë-2020” – më e reja në kinemanë bullgare....dhe klasikja “Masë sipas masës”

Do të zhvillohet edicioni i 38 i “Trëndafilit të Artë” - festivali më i vjetër dhe i vetëm tek ne për  kinema bullgare, i cili sipas traditës prezanton filmat më të rinj. Shfaqjet e filmave janë në sallat e Qendrës së Festivaleve dhe Kongreseve në..

24.09.20 12:59 |

Film bullgar është ndër pretenduesit për Çmimet Evropiane të Filmave

Filmi bullgar “Macja në mur” është në listën e seleksionimeve të Akademisë Evropiane të Filmave. Nga 38 tituj anëtarët e akademisë do të caktojnë   të nominaurit për Çmimet Evropiane të Filmave dhe pas kësaj edhe vet çmimet. Filmi bullgar..

22.09.20 17:11 |

Për herë të tretë organizohet Festivali Ndërkombëtar i Kinemasë Dokumentare Historike në qytetin Burgas

“Të fotografosh errësirën”, “Gjermanët e vegjël”, “Procesi”, “Në buzë”, “Trumpi - anatomia e një burri” - janë një pjesë nga titujt, e përfshirë  në afishen e Festivalit të Kinemsë Dokumentare Historike DOCK`2020, mikpritës i të cilit është qyteti..

20.09.20 06:00 |

“Tanda” - një film bullgar për dashuri dhe vetmi është ndër favoritët për Oskarët Studentorë

Tanda është një term në tango, i cili do të thotë 4 pjesë të vallëzuara me të njëjtin partner. Kështu titullohet dhe filmi dokumentar i Teodora-Kosara Popovas - studente në Akademinë Kombëtare të Arteve  Teatrale dhe të Kinemasë, që ka të gjitha..

16.09.20 12:13 |
Kështjella Castropiano, për të cilën thuhet se gjatë Mesjetës ka qenë bullgare

Nëpër gjurmët e bullgarëve në Italinë Mesjetare

Vendbanimet dhe krahinat italiane, për të cilat pohohet  se kanë një prejardhje bullgare, janë më të paktën rreth 100. Pjesa më e madhe janë të vendosura në jug nga Roma. Kurse më i njohuri midis tyre  ështëCelle di Bulgherianë provincën Salerno. Është..

10.09.20 12:23 |

Film finlandez mori “Afroditën e Artë” të Festivalit “Dashuria është marrëzi”

Drama biografike “Helene” e regjisorit finlandez Antii Jokinen mori çmimin e madh të edicionit të 28-të të Festivalit të Filmave “Dashuria është marrrëzi” në qytetin Varnë. Filmi rikrijon historinë e piktores së njohur finlandeze Helena Sofia..

29.08.20 11:57 |

Dita e 44 e pakënaqësisë: Kinema në Orllov Most dhe kontra-protestë para Ambasadës së Rumanisë

Dita e 44 e protestave antiqeveritare mbaroi qetë. Me iniciativë të shoqatës “BOEC” dy herë ishte bllokuar godina e Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT) me kërkesë për dorëheqjen e drejtorit të përgjithshëm Emill Koshllukov. Më vonë u mbajt..

22.08.20 09:52 |

Kinemaja bullgare dhe evropiane në të hapur tërheq banues dhe miq të qytetit Varna

Festivali i filmave të preferuar në Varna do të gëzojë përsëri adhuruesit e vet nga data 19 gusht deri më 5 shtator. Në kuadrin e “Kinemaja verore në lagje” përpara tyre do të zbulohet larmia e madhe  e shiritave me metrazh të shkurtër dhe të..

22.08.20 07:00 |
Всички новини: днес | вчера