Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një film për jetën e mësuesit shpirtëror Vaklush Tolev u shpërblye në Kanë

Foto: Nikollaj Vasilev

Filmi dokumentar "Vaklusk" i regjisorit Nikollaj Vasilev u shpërblye nga festivali botëror i filmit në Kanë “Remember the Future” /“Mbani mend të ardhmen"/ me statujën "Xixëllonja e Artë" në kategorinë "Filmi artistik më i mirë i drejtësisë sociale". Filmi është xhiruar në periudhën 1998 - 2022 dhe përmban pamje të papara arkivore nga jeta e mësuesit të famshëm shpirtëror Vaklush Tolev. Në film dëgjohet muzikë e fyelltarit të njohur bullgar Teodosij Spasov.

Vaklush Tolev

Qëllimi i festivalit “Mbani mend të ardhmen" është të tregojë para botës në mënyrën më të mirë një gjeneratë të re regjisorësh të talentuar, tha drejtori për BTA.

“Vaklush” tashmë është përzgjedhur për pjesëmarrje në 24 festivale të filmit dokumentar në mbarë botën. Deri më tani ka 10 çmime, katër prej të cilave janë nga India. Ai është nderuar me statuja në Amerikë, Suedi dhe Francë. Switzerland Film Fest & Screenplay Competition i dha atij një çmim për skenarin më të mirë, raporton BTA.

Foto: Nikollaj Vasilev, @vaklush.filmПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Prof. Krasimir Stançev

Prof. Krasimir Stançev: Gjuha mund të përdoret për çfarëdo qëllimesh - nga më paqësorët deri te shpallja e luftës

"Një zjarr i shuar shpesh rindizet falë prushit që ka mbijetuar." Me këto fjalë të ngrohta profesori i filologjisë sllave Krasimir Stançev ngjall shpresë se interesi i pakësuar ndaj alfabetit bullgar, gjuhën bullgare dhe kulturën bullgare jashtë vendit..

botuar më 24-07-13 11.10.PD

Nderojmë patriarkun e letërsisë bullgare, Ivan Vazov

Muzeu Letrar Kombëtar feston 174 vjetorin e lindjes së Ivan Vazov. Festimi shënon edhe përvjetorin e botimit të parë të pavarur bullgar të romanit "Nën zgjedhë", botuar në vitin 1894 nga shtëpia botuese "T. F. Çipev” – 130 vjet”, vëren Muzeu Letrar..

botuar më 24-07-09 5.45.PD

Shkencëtarët dhe gjuhëtarët kujtuan në Caribrod histori të bullgarëve të rëndësishëm në Serbi

Forumi shkencor ndërkombëtar "Urat kulturore: histori të bullgarëve të rëndësishëm në Serbi" u mbajt në fund të qershorit në gjimnazin "Shën Kirill dhe Metodij" në Caribrod. Ngjarja u realizua me mbështetjen financiare të Ministrisë së Arsimit dhe..

botuar më 24-07-04 7.30.PD