Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Thesaret e Bullgarisë “shkëlqyen” në transmetimin e Bethany Hughes më 24 Maj (VIDEO)

Bethany Hughes
Foto: x.com/bettanyhughes

Arkeologia dhe udhëtare e njohur Prof. Bethany Hughes nis një udhëtim emocionues nëpër Bullgari në episodin e ri "Thesaret me Bethany Hughes", i cili u transmetua në ditën festive të 24 Majit në kanalin Viasat History. Episodi u prit me padurim nga publiku bullgar.

Në episodin e filmuar vitin e kaluar, Bethany udhëtoi nëpër vendin tonë dhe vizitoi disa nga vendet më ikonike të lidhura me historinë tonë mijëvjeçare. Thesari i artë nga Varna e mahniti atë me punimin e tij mjeshtëror. Në Luginën e Mbretërve Trak, historiania britanike shijoi piktura murale jashtëzakonisht të gjalla në një varr 2300-vjeçar. Në Muzeun e Kazanllëkut, ajo zbuloi gjetje të mahnitshme trake, dhe në Bazilikën Episkopale në Plovdiv, u mrekullua me mozaikët e shekujve IV-VI. Vëmendje e veçantë në episod i kushtohet qytetit antik Heraklea Sintika, ku Prof. Hughes zbuloi gjurmët e një bazilike dhe një shenjtërore të lashtë të perëndeshës Nemezida.

Prof. Bethany Hughes në Sozopoll

Në udhëtimin televiziv, historiania britanike na çon nga Manastiri ikonë i Rilës, i themeluar në shekullin e X-të dhe i përfshirë në Listën e Trashëgimisë Kulturore të UNESCO-së, në fshatin Ribnovo në Rodope, ku prezanton zakonin unik të "vizatimit të nuseve". Në malin Stranxha, Prof. Hughes prezanton ceremoninë e vallëzimit mbi prush, të quajtur bullgarisht nestinarstvo - një ritual i mbushur me misticizëm dhe bukuri.

Historiania dhe prezantuese britanike përfundon rrugëtimin e saj përpara monumentit Buzlluxha, duke e paraqitur atë si një relikte komuniste dhe një simbol të përplasjes mes dhimbjes së kujtimit të së shkuarës dhe rrezikut për të harruar mësimet e saj.

Shikoni të gjithë episodin emocionues të "Thesaret me Bethany Hughes" kushtuar Bullgarisë këtu:

Lexoni më shumë:


Përpoi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Svetllana Dimitrova

Foto: x.com/bettanyhughes, Bashkia Sozopoll
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Një festë e livandës na zhyt në bukurinë qetësuese të fshatit Sredno Gradishte

Edicioni i dhjetë i Festivalit Kombëtar të Lavandës zhvillohet më 14 dhe 15 qershor në fshatin Çirpan të Sredno Gradishtes. Janë disa nga plantacionet më të vjetra të livandës në vend, të cilat kanë ekzistuar për më shumë se 80 vjet. Koncepti i festës..

botuar më 24-06-15 11.30.PD

Muzeu i Mozaikëve në Devnja me një ditë të dyerve të hapura me rastin e përvjetorit të tij

Në Ditën e Dyerve të Hapura - 15 Qershor, për herë të parë vizitorët e  Muzeut të Mozaikëve në Devnja do të prezantohen me gjetjet e restauruara të zbuluara në vitin 2023. Bëhet fjalë për enë balte dhe llamba, të bëra në stilin e mjeshtrave nga..

botuar më 24-06-15 10.00.PD

Bashkia Çepellare pret mysafirët e saj me një rrugë të re turistike

Këtë verë, të ftuarit e bashkisë Çepelare do të mund të diversifikojnë pushimet e tyre në natyrën e bukur të Rodopeve me një tjetër rrugë malore. Bëhet fjalë për shtegun e ri turistik “Laboratori i shpellës, Stara Pllanina, shpella e Topçetos, shtylla e..

botuar më 24-06-08 10.30.PD