Eмисия новини
от 12.00 часа

100 vjet nga krijimi i Gjimnazit Poligrafik

Me rastin e njëqindvjetorit të themelimit të Shkollës së Mesme Profesionale Kombëtare të Poligrafisë dhe Fotografisë në kryeqytet, Lidhja e Artistëve Bullgarë hap një ekspozitë me punime të maturantëve të gjimnazit, njoftoi BTA. Ekspozita mund të..

13.02.24 06:30 |

Një shëtitje përgjatë shtigjeve me dëborë të malit Vitosha

Për shumë banorë dhe mysafirë të kryeqytetit bullgar, një shëtitje në Vitosha - mali që ngrihet në afërsi të qytetit - është një kënaqësi e madhe. Duhet vetëm gjysmë ore për të arritur në zonën “Urët e Arta” (“Zllatnite Mostove”) të Vitoshës,..

18.01.24 22:05 |

Projekti fotografik “Unë jam bullgare”, që bëri bujë në rrjetet sociale, me një botim të ri

"Unë jam bullgare" - një projekt fotografik i cili fitoi popullaritet të gjerë në vendin tonë dhe jashtë shtetit, mbushi 9 vjet. Fotot mahnitëse të fotografit Radosllav Përvanov   prezantojnë bukurinë e Bullgarisë dhe folklorin bullgar..

21.12.23 07:45 |

Shablla fton adhuruesit e natyrës në një udhëtim në botën e zogjve

Për të dytin vit radhazi, qyteti Shablla po pret Festivalin e Zogjve, i cili tërheq vëmendjen mbi mbrojtjen e specieve të rralla dhe të rrezikuara të shpendëve që dimërojnë në zonën e Liqenit të Durankullakut. Veprimtaria, e cila përfshin një konkurs..

23.11.23 15:35 |

(Foto) pamje nga bota e përkthyeses Zhasmina Panajotova në Suedi

Zhasmina Panajotova është një bullgare që jeton prej 35 vitesh në Suedi. Ajo është përkthyesja e parë e betuar nga suedishtja në bullgarisht dhe punon në sferën sociale, në gjykatë, në polici, në spital... Megjithatë, në kohën e lirë, kamera e..

01.11.23 09:10 |

Fotografi Ivan Shishiev: Koha është detaji më i vështirë për t'u paraqitur në një fotografi

Si një qytet me më shumë se 8000 vjet histori, Sofja mbetet e paeksploruar. "Koha në Sofje rrjedh sipas rregullave të veta dhe për ta kapur atë me të vërtetë në fotografi, duhet t'i njohësh ato," vë në dukje fotografi Ivan Shishiev, autor i albumit..

25.09.23 10:55 |

Ministria e Turizmit nis fushatën “Vera ime në Bullgari”

“Vera ime në Bullgari” është një fushatë e Ministrisë së Turizmit, e cila inkurajon turistët të fotografojnë këndin e tyre të preferuar për pushime në Bullgari. Propozimet do të publikohen në faqen e departamentit në Facebook dhe fotot më të pëlqyera..

30.07.23 08:15 |

4500 vjet histori njerëzore - Rosica Dimitrova me një foto epike "një herë në jetë"

Piramida e Keopsit ishte fotografuar me një siluetë aeroplani në sfondin e një hëne të plotë mbi të. Kjo është një foto që bëhet “një herë në jetë”, raportoi një nga sajtet më të autoritetshme të fotografisë PetaPixel. Autorja e fotografisë së..

21.07.23 07:15 |

Fotoprojekti "Unë jam bullgarе!" i Radosllav Përvanov në BNR

Pjesa e tretë e projektit kombëtar "Unë jam bullgare!" të fotografit Radosllav Përvanov do të hapet më 8 qershor para Studios së Parë në ndërtesën e Radios Kombëtare Bullgare (BNR) në Sofje më 8 qershor në orën 17:30. Projekti "Unë jam..

08.06.23 06:10 |
Todor Kemilev

Todor Kemilev - në gjurmët e një arkivi të humbur fotografish

"E gjithë familja jonë vizitonte vazhdimisht studion "Foto Kemilev", një artist fotograf i mrekullueshëm! Në vitrinë dhe në studio shfaqeshin shumë portrete muzikantësh, artistësh, piktërosh, shkrimtarësh... një galeri e tërë." Znj. Dimi Dimçeva..

28.04.23 07:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна