Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shëtitje pranverore në Sofje

17
Foto: BGNES

Pranvera është e mrekullueshme në Sofje. Kryeqyteti bullgar mban erë bliri, jargavani dhe tulipanësh dhe zogjtë nëpër parqe japin koncerte të vërteta pranverore.
Pjesa qendrore e qytetit është e mbushur me piktura shumëngjyrëshe.

Moti me diell na fton të ulemi në stolat e qytetit dhe të admirojmë ritmin pranveror në kryeqytet.

Një nga vendet e preferuara për të ecur për fëmijët është Kopshti Zoologjik në qytet, ku pranvera solli një banor të ri - një foshnjë zebër.


Sofja është një destinacion i preferuar për turizmin e fundjavës, ndaj mos humbisni kohë për t'u bashkuar me turistët që do të zhyten me kënaqësi të madhe në të kaluarën e lashtë dhe në ngutjen moderne të kryeqytetit.


Lexoni më shumë:

Foto: BGNES, BTA


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Bukuritë e Krahinës së Zemenit

Në Bullgarinë Perëndimore, rreth njëqind kilometra në jugperëndim të Sofjes, qyteti Zemen, i vendosur në brigjet e lumit Struma dhe rrethinat e tij nuk janë ndër destinacionet turistike më të njohura në vendin tonë, por interesi për këtë rajon është..

botuar më 24-05-07 2.43.MD

Festat e kukerëve në Rodope

Sot nisin Kreshmët e Mëdha . Tradicionalisht, në ditët para fillimit të periudhës së agjërimit dhe përqendrimit shpirtëror, në shumë pjesë të vendit mbahen karnavalet e kukerëve. Në fshatin Dedevo në malin e Rodopeve, përshpirtjen e..

botuar më 24-03-18 1.55.MD

Gëzuar Gjyshen Marta!

Dita e parë e marsit në Bullgari është një nga festat më të preferuara të fëmijëve dhe të rriturve. Veroret - një simbol i shpresës për gjërat e mira që do të vijnë Duke u stolisur me veroret e bardha dhe të kuqe, ne bullgarët..

botuar më 24-03-01 3.40.MD