Eмисия новини
от часа

Lars Nordby – si një artist vizual nga Norvegjia zgjodhi të jetojë dhe të krijojë në Veliko Tërnovo

Një gllënjkë modernizmi dhe bukurie abstrakte - kjo është ajo që ofron një galeri e vogël në Veliko Tërnovo - kryeqyteti i dikurshëm bullgar me një histori mijëravjeçare, ku në çdo hap e kaluara kujton vetveten. Por në një rrugë të qetë në qendër..

06.10.22 07:15 |

Një shpellë pranë qytetit Svoge është më e gjata në Bullgari

“Kollkina Dupka” është shpella më e gjatë në Bullgari me 19 164 m galeri nëntokësore. Deri më tani, shpella më e gjatë në vend konsiderohej “Duhllata” në malin Vitosha afër fshatit Bosnek , me galeri prej 18 200 m. Këtë e njoftuan për BTA..

27.09.22 11:36 |

Piktorë bullgarë “jashtë kornizës” prezantojnë veprat e tyre në Paris

“Jashtë kornizës” titullohet ekspozita e piktorëve bullgarë të lëvizjes “Art Brut”, e cila do të hapet mbrëmjen e 16 shtatorit në galerinë e Institutit Bullgar të Kulturës në Paris. Në vitin 1945, artisti Jean Dubuffet prezantoi termin “Art Brut”..

16.09.22 06:40 |

Fotot „In Transit“ nga metroja e Nju Jorkut u rregulluan në qendër të Sofjes

Pikërisht një vit më parë ju folëm për projektin fotografik “In Transit” të bullgarit Deljan Vëllçev. Ekspozita përfshin 30 imazhe të realizuara në metronë e Nju Jorkut nga viti 2014 deri në fillimin e pandemisë Covid-19, të cilat u shfaqën për..

23.07.22 11:15 |

Pleven e prezanton Akademikun Svetlin Rusev si një dhurues bujar dhe mbrojtës i artit

Vepra të paparaqitura nga koleksioni i Akademikut Svetlin Rusev, dhuruara qytetit të tij të lindjes Pleven, prezantohen në galerinë e artit me emrin e tij në qytet. Në këtë mënyrë shënohen 38 vjet nga hapja zyrtare e ekspozitës së përhershme...

17.07.22 09:15 |
Foto: Facebook/ Gallery of Fine Arts - Plovdiv

Vepra të 17 krijuesve të njohur bullgarë nga shekulli i XX prezantohen në Plovdiv

Vepra të krijuesve të afirmuar nga shekulli i XX do të kënaqin banorët dhe miqtë e qytetit Plovdiv. Ato prezantohen në hapësirën kulturore Galeri “2019”, e cila u hap në vitin kur qyteti ishte Kryeqytet Evropian i Kulturës. Deri më 28 korrik..

02.07.22 09:35 |
Liljana Dvorjanova

Liljana Dvorjanova përvetëson në tablotë e saj pamje nga portrete të Rilindjes

Të shikosh në të tashmen përmes syve të njeriut të Rilindjes dhe prej kësaj të linden histori nga bota jote imagjinare - një amalgamë të tillë të së shkuarës, së tashmes dhe të imagjinatës “e përzien” pikëtoja Liljana Dvorjanova në ekspozitën e..

20.06.22 07:15 |
„Madona Bullgare“, Vlldimir Dimitrov – Mjeshtëri

Sesi të lexojmë imazhin e “Madonës Bullgare” sipas asaj që është e koduar në krijimtarinë e Mjeshtrit?

Asnjë bullgar nuk mund të gabojë ngjyrat dhe pamjet e papërsëritshme, të cilat bien në sy në tablotë e Vlladimir Dimitrov – Mjeshtërit , një nga piktorët më të mëdhenj bullgar. Dhe si çdo mjeshtër gjenial, edhe ai lëri simbole   dhe mesazhe të..

06.06.22 13:21 |

Ekspozita e parë me pllakate kushtuar artit të cirkut në Bullgari

Një koleksion i pasur pllakatesh shumëngjyrësh bullgarë të cirkut formon një retrospektivë të historisë 125-vjeçare të artit vendas të cirkut në Galerinë e Sofjes "Rajko Aleksiev". Arsyeja e ekspozitës është shfaqja e parë e grupit të parë..

25.04.22 09:15 |
Ivan Milev, „Ahinora“, 1925

Hapet ekspozita e parë ndërkombëtare e piktorit Ivan Milev

Për herë të parë publiku i huaj do të ketë mundësinë për t’u njohur me krijimtarinë  e njërit prej piktorëve më të mëdhenj bullgar - Ivan Milev, thotë për Radio Bullgarinë Drejtori i Galerisë Artistike në qytetin Kazanllëk doktori Pllamen Petrov...

17.03.22 17:22 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера