Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Pasqyra dhe dritare" - bota përmes prizmit të fotografisë

10
Ralph Gibson (l. 1939, SHBA), Dora e magjepsur, 1968

Galeria e kryeqytetit "Sintezis" prezanton ekspozitën "Pasqyra dhe dritare: fotografi të zgjedhura nga koleksioni i Raffaello Kazakov". Hapja zyrtare është më 22 mars. Koleksioni ka nisur më shumë se tridhjetë vjet më parë, por për herë të parë po shfaqet për publikun. Ekspozita përfshin fotografi të autorëve me famë botërore si Edward Weston, Robert Frank, Elliot Irwitt, Ralph Gibson, Antanas Sutkus, si dhe fotografë të rëndësishëm bullgarë, duke përfshirë Garo Keshishjan, Jordan Jordanov - Juri dhe Stanka Conkova - Usha.

Garo Keshishian (l. 1947, Bullgari), nga seria „Trupat e Ndërtimit“, 1981-1995

Koleksioni është një vazhdim i natyrshëm i punës së Raffaello Kazakov si fotograf, i jetës së tij mes Sofjes dhe Nju Jorkut. Nuk është rastësi që koleksioni kombinon foto të njohura nga historia e fotografisë me emra, vepra të miqve të tij dhe foto që lidhen me familjen e tij.

Nikollaj Vasilev (l. 1945, Bullgari), 9 shtator, Sofje, 1989

Në programin shoqërues të ekspozitës, do të shfaqen tre dokumentarë kushtuar tre fotografëve të përfshirë në koleksion - Robert Frank, Antanas Sutkus dhe Joel-Peter Witkin.

Robert Frank (1924-2019, Zvicër), Andrea, Southampton, 1955

Raffaello Kazakov ka lindur në vitin 1963 në Sofje. Në vitin 1988 diplomohet për filologji angleze në Universitetin e Sofjes "Shën Kliment Ohridski", ndërsa në vitin 1994 merr diplomën e masterit për fotografi dhe art pamor në "SchoolofVisualArt"në Nju Jork. Ai është autor i ekspozitave të shumta në mbarë botën dhe veprat e tij gjenden në koleksionet e Galerisë Kombëtare të Arteve në Sofje dhe muzeumeve "Preus Fotomuseum" - Horten, Norvegji, "MuseumofFineArts" - Houston në SHBAdhe "Musee de la Photographie" – Charleroi në Belgjikë.

Përgatiti në shqip: Kostandina Bello

Fotografitë janë siguruar nga organizatorët.

Më shumë nga rubrika

Fillojnë Festat Muzikore të Burgasit "Emill Çakërov 2023"

Me operën “Samson dhe Delilah” të Camille Saint-Saëns do të hapen sot në mbrëmje në skenën e Teatrit Veror në Burgas Festat Muzikore të Burgasit “Emill Çakërov 2023”. Edicioni i gjashtëmbëdhjetë i festivalit, që mban emrin e dirigjentit të madh..

botuar më 23-06-06 5.10.PD

Takimi i sivjetshëm „Në mejdanin e Bullgarisë tjetër“ përfaqëson ritualet që lidhen me mbledhjen e trëndafilave

Grupe folklorike bullgare nga vende të ndryshme evropiane mblidhen për të kënduar dhe kërcyer në edicionin e tetë të takimit "Në mejdanin e Bullgarisë jetër". Eventi zhvillohet në datat 3 dhe 4 qershor në kryeqytetin çek, Pragë, dhe tema është..

botuar më 23-06-03 10.25.PD

Zornica Sllavova dhe S-MO fituan konkursin e këngës të BNR “Pranvera 23”

Zornica Sllavova dhe S-MO morën çmimin e madh në konkursin për muzikën e re bullgare, pop dhe rok, “Pranvera'23”. Mes 12 këngëve finale, fituesja e edicionit të 54-të të konkursit muzikor fitoi votën e jurisë me këngën “Zgjedhje”. Ajo dhe S-MO do të..

botuar më 23-06-01 9.43.PD