Eмисия новини
от 06.00 часа

Rajna Konstantinova: Ju uroj suksese në këto kohë të vështira!

Rajna Konstantinova është ndër personalitetet, që gjithë karrierën e tyre profesionale ia kushtuan Radios. Para disa vitesh e fundit zinte postin e kryetares së Këshillit Publik të Radios Kombëtare Bullgare (BNR), para kësaj për një kohë jo aq të..

18.04.21 07:10 |

Vdiq gazetari i njohur bullgar Georgi Koritarov

“Si ngjarje dhe tendenca kryesore të këtyre zgjedhjeve mund të veçojmë në radhë të parë shuplakën që votuesit bullgarë u bënë formacioneve nacionaliste të ekstremit të djathtë. Asnjë nga partitë që shprehin ambicie shoviniste nacionaliste nuk..

06.04.21 14:43 |

James Bourchier – miku irlandez i Bullgarisë

“Ai mbase ishte miku më i besuar të cilin ka pasur populli bullgar – në këtë mënyrë gazeta e autoritetshme britanike “The Times” përshkruan korrespondentin e vet shumëvjeçar në Gadishullin Ballkanik James Bourchier. Pasi ka jetuar në Bullgari një çerek..

05.01.21 14:31 |

U nda nga jeta Drejtori i Përgjithshëm i BTA Maksim Minçev

Pas një sëmundjeje të shkurtër vdiq Drejtori shumëvjeçar i Përgjithshëm i Agjencisë Telegrafike Bullgare Maksim Minçev. Ai ka lindur në vitin 1953 në Sofje. Ka mbaruar gazetari në Lvov, Ukrainë, dhe pedagogjikë në Akademinë ushtarake “G.S. Rakovski”...

15.11.20 16:41 |

Si fjala e lirë mbeti një ëndërr e parealizuar për demokracinë bullgare

Në Bullgari data 10 nëntor 1989 konsiderohet si fillimi  i tranzicionit nga socializmi drejt demokracisë. Pasojnë 3 dekada të një rregullimi të ngadaltë të shoqërisë bullgare. Gëzimi fillestar dhe shpresa për një jetë më të mirë pak nga pak i lënë..

12.11.20 06:10 |

1 nëntori është dhe dita e gazetarisë në Bullgari

Më 1 nëntor sipas traditës festohet Dita e Gazetarisë Bullgare. Festa shënohet që nga viti 1907 në ditën e festës kishtare të mrekullibërësve Kozma dhe Damjan , të zgjedhur si ditë të shoqatës së parë gazetareske në Bullgari - Shoqata e Gazetarëve të..

01.11.20 06:05 |
Kryeprokurori Ivan Geshev në aksionin e djeshëm

Tre të akuzuar për rrahjen e gazetarit Sllavi Angellov

Pas një aksioni të specializuar kundër një grupi kriminal, që u zhvillua dje në Sofje, sot në një konferencë për shtyp në Pallatin e Gjykatës Kryeprokurori Ivan Geshev bëri të ditur se tre veta janë akuzuar për rrahjen e gazetarit Sllavi Angellov muajin..

24.04.20 13:39 |
Sllavi Angellov

Një gazetar hetues ishte rrahur në Sofje

Kryeredaktori i gazetës “168 orë” i cili është dhe gazetar investigativ, Sllavi Angellov, ishte sulmuar dhe rrahur të martën para shtëpisë së tij në Sofje. Sulmuesit kanë qenë dy veta. Policia po heton rastin. Pista kryesore është lidhur me..

18.03.20 14:35 |
Всички новини: днес | вчера