Eмисия новини
от часа

Grupi P.I.F. dhe kënga e tyre më е fundit “Të çmendur”

Grupi P.I.F. vazhdon të realizojë këngë të reja pas humbjes së drejtuesit dhe autor kryesor të muzikës - Dimo ​​Stojanov. Edhe më sot kolegët e tij vazhdojnë të ndjekin konceptin e tij të tingëllimit të këngëve të grupit. Kështu është edhe me këngën..

02.04.24 08:10 |

"Përpara" - rikthimi rok i muzikantit Toma Zdravkov

Pas një sërë eksperiencash interesante në zhanre të ndryshme dhe në skena të ndryshme, ishte çështje kohe që Toma Zdravkov t'i kthehej tingullit të papërpunuar rok me një këngë të re. Dhe siç sugjeron vet titulli i saj - "Përpara" – pasi grumbulloi..

12.03.24 06:45 |

“Fjalë pa gënjeshtra” – një këngë nga albumi i fundit “Puzzle” i formacionit B.T.R.

Një nga grupet më të njohura dhe më të dashura të rokut bullgar – B.T.R., gjatë vitit 2024 shënon 30 vjetorin e tij. Muzikantët e festuan këtë përvjetor në fund të vitit të kaluar me një koncert të madh, i cili u prit me shumë interes nga publiku. Në..

06.03.24 07:50 |

"Njëqind vjet" dhe grupi në zë D2

Fillimi i mijëvjeçarit të ri u shënua me një vrull të ri në muzikën moderne bullgare. Ndër grupet ikonike të asaj kohe është D2 - me këngë që janë aktuale edhe më sot. Një prej tyre është "Njëqind vjet" nga albumi i grupit "2002". Një nga..

12.02.24 08:15 |

"E qartë unë dhe ti" – vepra më e re e tandemit krijues Aleksandër Danev dhe Konstantin Hristov

Emri i grupit Two Hours Away vjen nga dy orë diferenca midis Sofjes dhe Londrës - qytetet ku miqtë Aleksandër Danev dhe Konstantin Hristov studionin vite më parë. Dëshira e tyre për të krijuar muzikë së bashku u rrit në formimin e një grupi me të..

08.02.24 14:05 |

Grupi “Ostava” prezanton albumin e fundit

Dy grupe të dashura rok bullgare nga breza të ndryshëm do të kënaqin fansat e tyre në Londër më 10 nëntor. Pas një sërë koncertesh në vendin tonë, grupi “Ostava” do të prezantojë albumin e fundit “Oksigjen” me një koncert në kryeqytetin britanik...

09.11.23 08:00 |
Pllamen Tonçev

Një grup kriminal për eksportimin e mallrave me përdorim të dyfishtë në Rusi u zbulua

Në Plovdiv u zbulua një grup i organizuar kriminal, i cili merrej me eksportin e mallrave me përdorim të dyfishtë në Rusi. U arrestuan 12 persona - tre shtetas rusë, shtatë bullgarë dhe një shtetas i Shqipërisë dhe i Bjellorusisë. Pesë prej tyre u..

10.10.23 18:48 |

“Shiu funk” – kënga e tretë prej autori e grupit “Wet Pebbles”

Në harmoni me vjeshtën që po afron, në rubrikën “Kënga e ditës” do të dëgjojmë “Shiu funk” – kënga e tretë origjinale e grupit pop-swing Wet Pebbles. Ajo u regjistrua në Radion Kombëtare Bullgare si çmim për debutimin e grupit me këngën e tyre “Magjia..

19.09.23 11:10 |

Në “Det” me grupin “Funkilicious”

“Funkilicious” është emri i një grupi i ri nga shtatë muzikantë dhe miq. Siç mund të supozohet nga emri i grupit, ata luajnë kryesisht në stilin “funk”, të shtuar nga një seksion bronzi. Edhe pse që dalja e tyre e parë para publikut daton në fillim të..

21.08.23 12:25 |

“Le të jetë verë” themi në stinën e pushimeve dhe argëtimeve

Kënga “Le të jetë verë”në interpretim të grupit “Akaga” tashmë 11 vite me radhë na mbush me emocione pozitive. Grupi “Akaga” me një projekt të madh multimedial me rastin e përvjetorit të tij të 27 Muzikën dhe tekstin e krijoi vokali..

17.08.23 10:30 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна