Eмисия новини
от часа
Kostadin Kostadinov

Lideri i "Vëzrazhdane" i bën thirrje Bullgarisë të mos nënshkruajë Paktin e Migracionit

Bullgaria mund të bëhet kampi më i madh i refugjatëve në botë nëse vendi ynë nënshkruan Paktin e BE-së për Migracionin, beson kreu i partisë "Vëzrazhdane" Kostadin Kostadinov. "Me të do të jemi të detyruar të pranojmë refugjatë që hyjnë kryesisht..

02.01.24 18:16 |

Bullgaria dhe Greqia me më shumë para për menaxhimin e flukseve migratore

Greqia dhe Bullgaria marrin më shumë fonde të jashtëzakonshme nga Komisioni Evropian për menaxhimin e flukseve të migracionit, sipas Ministrisë së Migracionit në Athinë. Greqia merr 42 400 milionë euro dhe Bullgaria 37 300 milionë euro në fonde..

13.11.23 17:33 |
Ministri Kalin Stojanov

Ministri i Brendshëm: "JO" e deritanishme e Austrisë për Bullgarinë është për shkak të funksionimit të dobët të Shengenit

Ministri i punëve të brendshme Kalin Stojanov zhvilloi një takim pune me homologun e tij austriak Gerhard Karner. Tema kryesore e bisedës së tyre ishte migrimi i paligjshëm dhe bashkëpunimi ndërmjet strukturave policore të Austrisë dhe Bullgarisë...

25.10.23 17:16 |
Nënpresidentja Ilijana Jotova

Bullgaria ka një nga kufijtë e jashtëm më të sigurt në BE

Bullgaria tani ka një nga kufijtë e jashtëm më të sigurt në BE, komentoi nënpresidentja Ilijana Jotova duke iu përgjigjur pyetjes nëse vendi është i përgatitur për një valë refugjatësh nga Lindja e Mesme. “Shikoni çfarë po ndodh në Itali, në..

16.10.23 11:42 |

Anëtarësimi i Bullgarisë dhe Rumanisë në Shengen - në fokusin e PE dhe të Presidencës spanjolle të Këshillit të BE-së

Parlamenti Evropian (PE) bëri apel për pranimin e Bullgarisë dhe Rumanisë në zonën Shengen deri në fund të vitit, me argumentin se janë plotësuar kushtet e nevojshme. Mbështetje të fortë për hyrjen e vendit tonë në Shengen dëshmoi edhe Presidenca..

12.07.23 17:38 |

Ndryshimet në paktin për migrimin dhe azilin - një kompromis, por jo përfundimtar

Shtetet anëtare të BE-së kanë arritur një marrëveshje për të reformuar sistemin e përbashkët të azilit në Këshillin e Punëve të Brendshme në Luksemburg. Vendimi është marrë me shumicë të cilësuar. Bullgaria votoi "abstenim" . Reforma..

20.06.23 17:11 |
Ursula von der Leyen

Kontrolli i presionit të emigrantëve ndaj Bullgarisë është një projekt pilot për BE-në

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka theksuar forcimin e kufirit bullgaro-turk si prioritet në masat operacionale kundër migracionit të paligjshëm. Pas përfundimit të ditës së parë të takimit të liderëve europianë, ajo kujtoi..

24.03.23 09:21 |

190 000 migrantë janë ndaluar në kufirin me Turqinë në vitin 2022

Presioni i paprecedentë i emigrantëve ndaj Bullgarisë është rritur me 30% që nga fillimi i vitit. Megjithatë, një numër shumë i vogël i përpjekjeve për hyrje të paligjshme janë të suksesshme, tha Ministri i Brendshëm në detyrë Ivan Demerxhiev në..

14.03.23 12:07 |

Fondet evropiane do të sigurojnë pagat e mbi 1200 punonjësve të policisë kufitare

Komisioni Evropian do të ndihmojë Bullgarinë me mjete financiare për pajisje teknike për të ruajtur kufirin me Turqinë dhe për të siguruar pagat e mbi 1200 policëve kufitarë. Kështu deklaroi ministri i brendshëm Ivan Demerxhiev në PKK “Kapitan..

02.03.23 19:56 |

Ekspertët po kërkojnë një kundërmasë ndaj migracionit në Ballkan

Të ardhurat dhe përmirësimi i cilësisë së jetës janë faktorët kryesorë në luftën kundër migracionit dhe fenomenit të “ikjes së truve”. Rreth kësaj u bashkuan pjesëmarrësit e një konference ndërkombëtare në Sofje, kushtuar integrimit të vendeve të..

28.02.23 16:42 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна