Eмисия новини
от 12.00 часа
Dimitër Gllavçev

Kryeministri në detyrë nuk dëshiron të mbajë përgjegjësinë për ministrin e jashtëm

Unë jam i gatshëm për dialog me presidentin në çdo kohë, siç kam mbajtur deri më tani, tha kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev për ndryshimet e propozuara në përbërjen e qeverisë në detyrë. Përgjegjësia për ministrat që propozoj është tërësisht..

18.04.24 13:10 |
Presidenti Rumen Radev

Presidenti pret që kryeministri në detyrë të motivojë ndryshimet e kërkuara në kabinet

Presidenti Rumen Radev nuk tha nëse do të nënshkruajë dekretet për zëvendësimin e dy ministrave - të punëve të jashtme dhe të bujqësisë, siç kërkoi kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev. Ministri i Bujqësisë u zëvendësua disa ditë pas..

17.04.24 17:11 |
Ne duam të kemi një qeveri, çështja është se si ta marrim kthesën pas asaj që u tha nga të dyja palët - tha lideri i GERB-it Bojko Borisov

Falja është mënyra për të vazhduar negociatat për një qeveri bullgare

Bullgaria po kalon një moment të vështirë politik, në të cilin duhet të bëhet rotacioni i parë në qeverisje në historinë tonë, i rënë dakord 9 muaj më parë kur u formua kabineti i kryesuar nga Nikollaj Denkov. Përfaqësuesja e forcës së parë parlamentare..

20.03.24 11:32 |

Maria Gabriel propozoi listën e anëtarëve të rinj të kabinetit

Pas negociatave nervoze midis GERB-SDS dhe PP-DB deri në sekondën e fundit, Maria Gabriel, e propozuar për postin e kryeministrit nga GERB-SDS, i ktheu Presidentit Rumen Radev mandatin e parë eksplorues për formimin e kabinetit të me emra konkretë për..

19.03.24 17:47 |

Bullgaria, Greqia dhe Rumania do të zhvillojnë projekte të përbashkëta

Në një takim në Athinë, ministrat e energjisë të Bullgarisë, Greqisë dhe Rumanisë nënshkruan një deklaratë trepalëshe për zhvillimin e një sërë nismash në fushën e energjisë së rinovueshme në rajon. Të tre vendet do të bashkëpunojnë në përgatitjen..

19.01.24 17:06 |

Bullgarët me shtetësi të dyfishtë do të mund të jenë ministra dhe deputetë

Me ndryshimin e Kushtetutës, deputetët kufizuan kompetencat e presidentit në zgjedhjen e përbërjes së qeverisë së përkohshme. Presidenti tashmë do të duhet të zgjedhë një kryeministër nga një listë personash. Pas disa kritikave, kryetari i..

19.12.23 16:28 |

Ministrat u takuan me komunitetin bullgar në Uashington

Ministrja e Jashtme Maria Gabriel, Ministri i Drejtësisë Atanas Sllavov dhe Ministrja e Inovacionit dhe Rritjes Milena Stojçeva u takuan me komunitetin bullgar në Uashington. Në ambasadën bullgare, Gabriel theksoi se “vetëm 4 muaj pas formimit të..

25.09.23 09:03 |
Bojko Borisov në Razgrad

Bojko Borisov refuzoi qeverinë me mandatin e PP-DB

“Në këtë format nuk ka se si të ketë qeveri”. Me këto fjalë, kreu i GERB-it, Bojko Borisov, komentoi në qytetin Razgrad qeverinë e propozuar me emra konkretë të "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB). “Po e vazhdojmë..

02.05.23 14:27 |

Një krizë në qeveri apo një provë për të fituar dividendë politikë

Si një stuhi e papritur në qiellin e verës, lajmi për shpërbërjen e koalicionit qeverisës në Bullgari gjeti shumicën e bullgarëve të papërgatitur. Nga njëra anë, të gjithë i shihnin shenjat e rrezikut të afërt, nga ana tjetër - askush nuk dyshonte..

09.06.22 12:27 |
Sllavi Trifonov

“Ka një popull të tillë” i tërheq ministrat e vet nga qeveria

Partia “Ka një popull të tillë” (ITN) i tërheq ministrat e saj nga qeveria dhe i vë fund koalicionit. Këtë e bëri të ditur lideri i partisë Sllavi Trifonov. Bëhet fjalë për Zëvendëskryeministrin dhe Ministrin e Zhvillimit Rajonal dhe Punëve Publike..

08.06.22 16:23 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна