Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti pret që kryeministri në detyrë të motivojë ndryshimet e kërkuara në kabinet

Presidenti Rumen Radev
Foto: BGNES

Presidenti Rumen Radev nuk tha nëse do të nënshkruajë dekretet për zëvendësimin e dy ministrave - të punëve të jashtme dhe të bujqësisë, siç kërkoi kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev.

Radev e ftoi Gllavçevin në një takim të premten për të paraqitur arsyet e tij për ndërrimet e kërkuara. Sipas tij, lirimi i ministrave një javë pasi u betuan është një tjetër dëshmi e dështimit të reformës kushtetuese. Ai shprehu shpresën se Gllavçev është i qartë për dëmet e besimit në procesin zgjedhor. Radev u shpreh ashpër edhe kundër nominimit të Daniell Mitovit për postin e ministrit të jashtëm. “Deri më tani nuk kam emëruar nënkryetar të ndonjë partie politike në qeveritë e përkohhsme”, theksoi presidenti.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Trenat gjermanë nisen midis Sofjes dhe Burgasit

Ministri zyrtar i transportit dhe komunikacioneve Georgi Gvozdejkov dhe ambasadorja gjermane Irene Maria Plank prezantuan vagonët e modernizuar gjermanë të përdorur, të cilët i morën Hekurudhat Shtetërore Bullgare, njoftoi BGNES. Ata do të..

botuar më 24-06-22 4.35.PD

Parashikimi i motit për 22 qershorin 2024

Të shtunën do të mbajë mot kryesisht me diell dhe nxehtë. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi lindor-juglindor. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 34° dhe 39°, në Sofje rreth 34°. Në zonat malore do të mbajë mot..

botuar më 24-06-21 7.35.MD

Presidenti njoftoi se kur do të fillojnë konsultimet për një kabinet të ri

Presidenti Rumen Radev do të fillojë të hënën (24 qershor) konsultimet me grupet parlamentare në Asamblenë e 50-të të Kuvendit Popullor, njoftoi Presidenca. Konsultimet mbahen në përputhje me Kushtetutën përpara se kreu i shtetit t'i japë një mandat..

botuar më 24-06-21 2.36.MD