Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri në detyrë nuk dëshiron të mbajë përgjegjësinë për ministrin e jashtëm

Dimitër Gllavçev
Foto: BGNES

Unë jam i gatshëm për dialog me presidentin në çdo kohë, siç kam mbajtur deri më tani, tha kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev për ndryshimet e propozuara në përbërjen e qeverisë në detyrë. Përgjegjësia për ministrat që propozoj është tërësisht e imja. Nëse ka pikëpamje të tjera, ai i cili është kundër ministrave të propozuar nga unë do të marrë përgjegjësi. Siç mund ta shihni, të gjithë po ikin nga përgjegjësia. Unë e mora përgjegjësinë, duke e marrë mandatin, shtoi Gllavçev para gazetarëve bullgarë në Bruksel, ku merr pjesë në Këshillin Evropian. Ai refuzoi të komentojë këmbënguljen e presidentit Rumen Radev se ndryshimet e propozuara nuk duhet të përfshijnë një nënkryetar partie.

Të premten do ta ftoj kryeministrin në detyrë Dimitër Gllavçev për të diskutuar propozimin e tij, tha Radev të mërkurën. Kreu i shtetit nuk sqaroi nëse do të nënshkruajë dekretet për zëvendësimin e ministrave të punëve të jashtme dhe të bujqësisë.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 8 dhe 13°, në Sofje 10°. Në mëngjes nëpër lugina do të ketë mjegull. Gjatë ditës do të jetë me diell. Pas mesditës mbi malet do të ketë vranësira dhe vende-vende do të ketë reshje..

botuar më 24-05-17 7.20.MD

Shumica e mbështet demokracinë, por ka pikëpamje kontradiktore për të

63 për qind e bullgarëve të rritur besojnë se demokracia është forma më e mirë e qeverisjes. 19 për qind janë të mendimit të kundërt, sipas një sondazhi përfaqësues të agjencisë “Trend”, të porositur nga Instituti “Shoqëria e Hapur” - Sofje. Besimi te..

botuar më 24-05-17 11.37.PD

Gjykata Kushtetuese konfirmoi ndërprerjen e koncesionit të terminalit “Rosenec”

Gjykata Kushtetuese e refuzoi kërkesën e presidentit Rumen Radev për të vërtetuar se ndërprerja e koncesionit të terminalit të naftës “Rosenec” bie ndesh me ligjin themelor. Vendimi i magjistratëve u mor njëzëri nga 10 gjyqtarët pjesëmarrës, thuhet..

botuar më 24-05-17 11.14.PD