Eмисия новини
от 17.00 часа

Inercia në integrimin evropian të Ballkanit Perëndimor gjatë vitit 2020

Presidenca e Kroacisë e BE në fillim të vitit 2020 arriti të rinovojë politikën për integrimin e Ballkanit Perëndimor. Kjo ndodhi pas pranimit të kushteve franceze që negociatat të jenë të kthyeshme dhe që në vetë fillimin vendet kandidate të përmbushin..

30.12.20 11:59 |
Illhan Kyçyk

Illhan Kyçyk: Duhet të kthehemi tek themelet e Traktatit të Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë

Sofja dhe Shkupi duhet të kthehen në tryezën e bisedimeve duke respektuar nocionin “përbashkët” dhe të mos përqendrohemi te horizonti afatshkurtër deri në mars, tha para programit “Horizont” të BNR-së eurodeputeti Illhan Kyçyk. Që të gjejmë..

11.12.20 11:54 |
Ministrja Ekaterina Zaharieva

Respektimi i Traktatit të Fqinjësisë së Mirë është një kusht i rëndësishëm për negociatat me BE-në

Faktori vendimtar për refuzimin e Bullgarisë për të pranuar fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë Veriore në BE është mungesa e "garancive për marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë dhe zbatimi i marrëveshjeve dypalëshe", tha..

11.12.20 10:09 |
MPJ-ja bullgare

Bullgaria nuk dëshiron për t’u parashtruar në BE çështje të hapura dypalëshe

Erdhi koha që qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut të heqë dorë nga teza manipuluese se Bullgaria po kundërshton të drejtën e vetëvendosjes dhe identitetit të shtetasve të Republikës së Maqedonisë së Veriut, ose të drejtën e tyre për ta..

09.12.20 12:16 |
Zoran Zaev

Zoran Zaev është i gatshëm të bisedojë me Bullgarinë deri në verën e vitit 2021

I dërguari i posaçëm i Maqedonisë së Veriut për Bullgarinë Vlado Buçkovski është vetëm motivator për aplikimin e Marrëveshjes së Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë, tha Kryeministri maqedonas Zoran Zaev. Ai do të ketë mandat prej 1 viti. Negociatat..

03.12.20 19:06 |
Oliver Várhelyi

Komisionari Evropian për Zgjerimin kërkoi që Shkupi ta kuptojë Bullgarinë

Komisionari Evropian për Zgjerimin Oliver Várhelyi kërkoi nga Maqedonia e Veriut për të bërë përpjekje suplementare dhe ta kuptojë Bullgarinë, që të gjendet një vendim i pranueshëm edhe për të dyja palat, njofton sajti maqedonas “Sakam Da Kazam“...

03.12.20 15:03 |

Bullgaria e dëshiron më shumë sesa Gjermania fillimin e negociatave “BE – Maqedonia e Veriut”

I vetmi shtet i cili e dëshiron më shumë sesa Gjermania fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE-në është Bullgaria. Mirëpo, për mua ishte një befasim i madh se rezoluta e Parlamentit Evropian për Bullgarinë zbuloi pakicë maqedonase në..

29.11.20 15:53 |

Presidenti Rumen Radev: Maqedonia e Veriut në BE - pa gjuhë urrejtjeje

Presidenti Rumen Radev tha se Bullgaria duhet të bjerë dakord për fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë Veriore në Bashkimin Evropian, pasi njihen faktet objektive historike dhe "kur procesi i zhdukjes së gjuhës së urrejtjes dhe..

27.11.20 17:29 |
Krasimir Karakaçanov

Ministri ushtarak: Bullgaria respekton Marrëveshjen e Fqinjësisë me Maqedoninë e Veriut

“ Ne respektojmë Marrëveshjen e Fqinjësisë me Maqedoninë e Veriut, por ajo nuk zbatohet nga pala maqedonase.” Kështu ministri ushtarak Krasimir Karakaçanov   iu përgjigj deklaratave të kryeministrit maqedonas Zoran Zaev, se Bullgaria e shkel..

07.11.20 15:16 |

Partia Socialiste Bullgare është kundër hapjes së negociatave për anëtarësim evropian të Republikës së Maqedonisë së Veriut

“Nuk ka kusht sesi Bullgaria të pranojë të hapen negociatat për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE.” Kjo theksohet në pozitën e Zyrës Ekzekutive të Partisë Socialiste Bullgare, njoftojnë nga qendra e shtypit të partisë në opozitë. Sipas..

07.11.20 14:27 |
Всички новини: днес | вчера