Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkupi duhet të përmbushë angazhimet e tij ndaj bullgarëve maqedonas

Foto: BTA

Në Qendrën Kulturore dhe Informative Bullgare në Shkup, përfaqësues të komunitetit bullgar në Maqedoninë e Veriut u takuan me zëvendësministrin e punëve të jashtme Ivan Kondov, njoftoi BTA. “Ne nënshkruam një marrëveshje miqësie dhe fqinjësie të mirë me Maqedoninë e Veriut dhe ishim optimistë se integrimi dhe marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë do të vazhdonin, por u përballëm me një realitet tjetër. Pas negociatave të gjata dhe me mirëkuptimin e Francës, si presidente e BE-së në vitin 2022, u arrit korniza evropiane e negociatave për Maqedoninë e Veriut, me të cilën bullgarët duhej të përfshiheshin në kushtetutën e vendit.

Fatkeqësisht, deri më tani kjo nuk ka ndodhur. Qëndrimi bullgar nuk do të ndryshojë dhe Maqedonia e Veriut duhet të përmbushë angazhimet dhe marrëveshjet e nënshkruara. Nuk ka se si të ecësh përpara nëse nuk sillesh si të gjithë qytetarët në BE që kanë të drejta të barabarta”, tha Kondov.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

BALKAN RUN 2024 po afron - një maratonë deri në majën më të lartë të malit Stara Pllanina

Vrapimi malor BALKAN RUN 2024 deri në majën e më të lartë të malit Stara Pllanina - Botev dhe kthimi zhvillohet këtë të diel, më 21 korrik 2024, përgjatë një traseje prej 41 kilometrash me fillim/mbarim në qytetin Karllovo. Traseja është Rruga..

botuar më 24-07-20 4.20.MD

Festivali Ndërkombëtar i Folklorit mbahet në qytetin Veliko Tërnovo

Afro 340 pjesëmarrës nga vende të kontinenteve të ndryshme do të ngjiten në skenën e Teatrit Veror në parkun "Marno Pole" në qytetin Veliko Tërnovo për të prezantuar ngjyrat e traditave të tyre. Në këtë veprimtari shumëngjyrëshe folklorike do..

botuar më 24-07-20 6.10.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Do të jetë me diell deri në mesditë të së shtunës . Pas mesditës do të ketë vranësira dhe deri në mesnatë në shumë vende do të ketë reshje shiu të shkurtër por intensiv me bubullima. Në veriperëndim ka rrezik për breshër. Temperaturat minimale do..

botuar më 24-07-19 7.45.MD