Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Koalicioni jo-qeverisës filloi të flasë për negociata

Kryeministri Nikollaj Denkov
Foto: BTA

Pasi ministrja e jashtme Maria Gabriel dhe kryeministri Nikollaj Denkov i diskutojnë raportet për aktivitetet e qeverisë në muajt e fundit, PP-DB dhe GERB-SDS do të ulen në tryezën e bisedimeve. Para gazetarëve në parlament, kryeministri Nikollaj Denkov sqaroi se dje ka biseduar me ministren e jashtme Maria Gabriel dhe të dy janë të gatshëm për negociata për përbërjen e Këshillit të Ministrave pas rotacionit, transmetoi BTA.

Sipas fjalëve të Denkovit, memorandumi i diskutueshëm, i cili shkaktoi mosmarrëveshje midis forcave politike në pushtet, ngre pyetje themelore - në lidhje me përbërjen e Këshillit të Lartë Gjyqësor, të Komisionit Kundër Korrupsionit dhe rregullatorët kryesorë.

Denkov vuri në dukje se dokumenti propozon mekanizma të qarta me të cilët mund të përzgjidhen njerëz të kulaifikuar dhe në të njëjtën kohë të bëhet e qartë se kush e ka përgjegjësinë politike. 

Në Varna, kryetari i GERB-it, Bojko Borisov, komentoi se është normale që palët të kenë konflikte, por duhet të bashkohen rreth të mirave që kanë bërë dhe orientimit gjeostrategjik të vendit dhe jo të ofendojnë njëra-tjetrën.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Punëtori e Pashkëve për vezë të lyera në Pazarxhik

"Punëtoria tradicionale e Pashkëve" - një demonstrim i pikturimit të vezëve, do të mbahet nga 23 deri më 26 prill në Ekspozitën Etnografike të Muzeut Historik Rajonal – Pazarxhik. Specialistët e departamentit etnografik të muzeut do të tregojnë..

botuar më 24-04-23 6.05.PD

Parashikimi i motit për 23 prilln 2024

Të martën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 6 dhe 11°, në Sofje 7°. Gjatë ditës do të mbajë mot me re dhe reshje shiu. Në Bullgarinë Perëndimore sasitë do të jenë të konsiderueshme. Reshjet e shiut do të ndalen në mbrëmje...

botuar më 24-04-22 7.40.MD

Po hapim seksione në 60 vende për zgjedhjet "2 në 1"

Për zgjedhjet bullgare dhepër ato parlamentare evropiane, të cilat do të mbahen më 9 qershor, deri në këtë fazë është planifikuar hapja e seksioneve në 60 vende, njoftoi gazetarja e BNR, Mira Stefanova. KQZ ka shpallur vendvotimet në përfaqësitë..

botuar më 24-04-22 3.27.MD