Eмисия новини
от часа
Simeon  Sakskoburggotski

Simeon Sakskoburggotski është pronar i Pallatit “Vrana”, vendosi gjykata

Simeon  Sakskoburggotski, djali i Mbretit bullgar Boris III dhe motra e tij Maria-Luiza janë pronarë të Parkut dhe Pallatit “Vrana” (në Sofje), dhe të gjitha pretendimet e shtetit ndaj tyre u hodhën poshtë përfundimisht. Kjo ndodh pasi Gjykata e..

12.12.22 17:38 |
Rrënojat e Bazilikës Patriarkale të Drësterit (Silistra e sotme) në brigjet e Danubit

Propozojnë që patriarku i parë bullgar të shpallet shenjtor

Mitropolia e Dorostolit i propozoi Sinodit të Shenjtë që Patriarku i Parë bullgar Damjan të shpallet shenjtor, njoftoi Mitropoliti Jakov. Pas vdekjes së Mbretit Simeon, gjatë sundimit të pasardhësit të tij Mbretit Pjetri në 927 u arrit paqja..

15.09.22 15:28 |

Sofia lights – një realitet magjik në park

Imagjinoni mundësinë për t'u rrethuar nga natyra, vetëm pak kilometra nga zemra e qytetit të madh, dhe ndjeni përjetësinë dhe qetësinë që të jep një ndjenjë të mundësisë për të nesërmen. Ndjenja se drita është aty duke të pritur… Pikërisht..

01.09.22 07:40 |

Ballçik tërheq miq nga vendi dhe nga jashtë me një program të pasur kulturor

Një sërë ekspozitash, forumesh, festivalesh janë pjesë e veprimtarive që do të zhvillohen deri në fund të muajit gusht në Ballçik . Programi i pasur kulturor filloi që në ditët e para të janarit. Deri në fund të muajit mund të shikohet..

15.01.22 10:25 |

Pallati "Në dashuri me erën" shkëlqeu dhe në renditjen e The Guardian

Edicioni britanik e renditi pallatin pranë fshatit Ravadinovo në klasifikimin e 10 monumenteve kureshtare botërore që ofrojnë turne virtuale gjatë një pandemie. Në këtë mënyrë kureshtja bullgare e gjeti veten pranë kryeveprave të padiskutueshme..

22.03.21 10:51 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна