Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ballçik tërheq miq nga vendi dhe nga jashtë me një program të pasur kulturor

Foto: Facebook / dvoreca

Një sërë ekspozitash, forumesh, festivalesh janë pjesë e veprimtarive që do të zhvillohen deri në fund të muajit gusht në Ballçik. Programi i pasur kulturor filloi që në ditët e para të janarit. Deri në fund të muajit mund të shikohet ekspozita “Misticizmi i Pallatit” e cila përfshin tablo nga fondi i Qendrës Kulturore “Pallati”. Ekspozita “Zogjtë – lajmëtar qiellor apo çfarë?” deri në fund të marsit do të prezantojë eksponate nga Muzeu Historik në qytetin Pomorie.

Ndër veprimtaritë që priten me padurim në Ballçik është pikturimi në të hapur “Piktorët bashkëkohorë të Ballçikut” nga 20 deri më 27 maj. Muajit korrik dhe gushtë parashikohen dy muzikalë – “Lyrësuar” dhe “Orkestra pa emër”, si dhe shfaqjet e baletit “Romeo dhe Zhuljeta” dhe “Sheherazada”. Përsëri në gusht, për adhuruesit e ritmeve latine, është e planifikuar “Festa Verore Latine” me pjesëmarrjen e koreografit dhe balerin të njohur bullgar Alfredo Torres.

Përpilues: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Një kastor është filmuar në ujërat bullgare të lumit Danub

Peshkatarët filmuan një kastor në lumin Danub pranë fshatit Dollni Vadin, transmetoi Radio Vidin i BNR-së. Shfaqja e tij në pjesën bullgare të lumit është kurioze, sepse sipas biologëve, speciet janë zhdukur prej kohësh nga Bullgaria. Në vitin..

botuar më 22-05-17 10.21.PD
Irena Georgieva

Pritet një rritje e turizmit veror në Bullgari

Rritja deri në 30 për qind këtë verë në krahasim me vitin e kaluar është e arritshme, parashikoi para BTA Zëvendësministrja e Turizmit, Irena Georgieva. Ajo e argumentoi optimizmin e moderuar për sezonin me rezervimet e mbi 10 500 fluturimeve për..

botuar më 22-04-28 11.39.PD

Gjuetia fotografike e arinjve në Rodopet ose si të rrisni adrenalinën tuaj

Bullgaria është një nga shtetet e Kontinentit të Vjetër me popullatën më të madhe të arinjve të murrmë ( Ursus arctos ). Këta arinj janë një specie e mbrojtur në Bullgari dhe janë të ndaluar për gjueti. Në sajë të kësaj numri i tyre u rrit vitet..

botuar më 22-04-28 7.15.PD