Eмисия новини
от 09.00 часа

“Lëvizja e Gjelbër” largohet nga PP-DB

Pas një konsultimi të gjerë me anëtarët e saj, partia “Lëvizja e Gjelbër” del nga koalicioni “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” dhe do të paraqitet veçmas në zgjedhjet evropiane dhe ato të parakohshme parlamentare të 9 qershorit...

15.04.24 18:16 |
Georgi Svilenski

Georgi Svilenski: Nëse do të ketë zgjedhje të ardhshme, duhet të jetë e qartë se për çfarë do të luftojnë partitë

BSP do ta kthejë mandatin e tretë nëse ia dorëzon presidenti Rumen Radev, theksoi deputeti nga e majta Georgi Svilenski. Sipas tij, dy mandatet e tjera të GERB-SDS dhe PP-DB mezi do të realizohen. Sipas tij, në parlamentin e ardhshëm socialistët do të..

25.03.24 10:06 |

Opinioni shoqëror është i ndarë përgjysmë për ndryshimin e pritshëm të qeverisë

Nëse zgjedhjet parlamentare do të mbaheshin sot, GERB do të merrte 23.8% mbështetje, "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" – 17.2%, dhe Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) do të ishte forca e tretë politike me 12.1% të preferencave...

09.02.24 10:23 |

Opozita paraqes një ankesë të përbashkët kundër ndryshimeve në Kushtetutë

Një ankesë e përbashkët në Gjykatën Kushtetuese kundër ndryshimeve në Kushtetutë do të paraqesin partitë e opozitës në parlament. Kreu i “Vëzrazhdane” Kostadin Kostadinov deklaroi se nuk do të marrin pjesë në debatin për ndryshimet. Toshko Jordanov nga..

19.12.23 12:04 |
Kornelija Ninova

Si i komentojnë partitë rezultatet e zgjedhjeve?

"Qëllimi që kemi vendosur për këto zgjedhje është çmontimi i modelit "GERB" në pushtetin vendor. Ne jemi në rrugën tonë për ta realizuar këtë qëllim. Shembulli më i mrekullueshëm është në Sofje," tha kryetarja e Partisë Socialiste Bullgare /BSP/,..

29.10.23 23:26 |

Fillon fushata parazgjedhore e kandidatëve për pushtetin vendor

Pikërisht pas një muaji, më 29 tetor, bullgarët do të zgjedhin kryetarët e bashkive dhe këshilltarët bashkiakë për katër vitet e ardhshme. Janë 30 ditë në të cilat kandidatët duhet t’i paraqesin qytetarët idetë e tyre për zhvillimin e vendbanimeve,..

29.09.23 07:10 |
Rosica Mateva

Në zgjedhjet lokale do të marrin pjesë 58 parti dhe 9 koalicione

Në zgjedhjet lokale të 29 tetorit do të marrin pjesë 58 parti dhe 9 koalicione. Do të zgjidhen 5053 këshilltarë bashkiakë. Këtë e bëri të ditur në një konferencë informimi nënkryetarja dhe zëdhënëse e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Rosica Mateva...

19.09.23 16:39 |

Agjencia “Trend” regjistroi stanjacion në qëndrimet publike dhe politike

Pamja e qëndrimeve të opinionit shoqëror është statike. Mbështetja elektorale për partitë dhe vlerësimi i institucioneve shtetërore janë të ngjashme me rezultatet e një sondazhi në korrik, sipas të dhënave të Agjencisë “Trend”. GERB mbetet forca e..

14.09.23 09:37 |
Rosica Mateva

Kandidatët politikë regjistrohen për zgjedhjet lokale deri më 13 shtator

42 parti dhe 8 koalicione paraqitën dokumentet për pjesëmarrje në zgjedhjet lokale. U regjistruan 24 parti dhe 3 koalicione. Për pjesën tjetër po kontrollohen nënshkrimet e zgjedhësve dhe dokumentacioni shoqërues. Regjistrimi do të përfundojë deri më..

11.09.23 13:50 |

Partitë e majta në Jamboll po protestojnë kundër strukturave aleate të NATO-së

Në qytetin Jamboll, protestuan kundër vendosjes së bazave aleate në Kabile dhe në aeroportin Bezmer. Organizatorë janë koalicioni “E Majta”, i cili gjithashtu filloi të mbledhë nënshkrime nën moton “Jamboll nuk do baza të NATO-së”. Rasti është..

10.08.23 09:43 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна