Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Autoritetet tatimore po kontrollojnë kompanitë e lidhura me bashkëthemeluesin e partisë “Veliçie”

Rumen Specov
Foto: BTA

Drejtori i Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave, Rumen Specov, njoftoi se urdhëroi inspektime në bazë të raportimeve kundër firmave të Ivelin Mihajllov - bashkëthemelues i partisë së re në parlament “Veliçie”, dhe krijues i "Parkut Historik" afër Varnës. "Procedura tashmë filluan bazuar në raportet e paraqitura disa muaj më parë për ekzistencën e skemave financiare dhe mashtrimeve", tha Specov. Ai shtoi se në këto procedura janë duke u punuar, por ende nuk ka rezultate, transmeton BTA. Drejtori ekzekutiv i Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave shpjegoi se kompanitë e Mihajllovit kanë akumuluar detyrime tatimore. Specov sqaroi se raportet e dorëzuara në organet tatimore ndaj kompanive të tij nuk kanë të bëjnë me fushatën e kaluar zgjedhore.

Partia pak e njohur “Veliçie” prezantoi një surprizë në zgjedhjet për parlamentin kombëtar dhe atë evropian në Bullgari më 9 qershor. Ndonëse në sondazhet parazgjedhore shfaqej në rubrikën "Të tjerët" me rezultat nën 2%, në ditën e zgjedhjeve grumbulloi 4.65% mbështetje dhe u bë forca e shtatë parlamentare.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Bukuria e ëmbël në Etyde të Sheqerta në Zllatograd

Më 15 dhe 16 qershor, Zlatograd mirëpret edicionin e 8-të të Asamblesë së Sheqerit "Bullgaria ime". Do të mbahet një takim kombëtar i pastiçerëve dhe dekoruesve bullgarë. Do të hapet edhe ekspozita “Arti i sheqerit: Etydet e sheqerta në Zllatograd”...

botuar më 24-06-15 10.40.PD

Parashikimi i motit për 15 qershorin

Të shtunën e datës 15 qershor do të mbajë mot kryesisht me diell. Në orët e paradites vende-vende në rrafshnalta dhe ultësira dukshmëria do të jetë e zvogëluar. Pas mesditës, kryesisht mbi zonat lindore dhe malore do të zhvillohen vranësira, por nuk..

botuar më 24-06-14 7.40.MD
Atanas Zaprjanov

Qeveria e përkohshme po punon për paketën e ardhshme të ndihmës për Ukrainën

Qeveria e përkohshme po punon për të formuar paketën e ardhshme të ndihmës për Ukrainën, tha për BNR ministri i mbrojtjes Atanas Zaprjanov pas përfundimit të një takimi të ministrave ushtarakë të vendeve të NATO-së. I pyetur për të komentuar fjalët e..

botuar më 24-06-14 6.17.MD