Eмисия новини
от 20.00 часа

Kiten - një dashuri përgjithmonë

Me rërën e butë prej kadifeje në plazhet e tij dhe një raport të mirë midis cilësisë dhe çmimeve për pushime, Kiten është një destinacion tërheqës bregdetar për bullgarët, por duket jo shumë i njohur për të huajt.Qyteza pushimore është e vendosur..

26.07.22 07:15 |

Lufta në Ukrainë nuk është një kërcënim për turizmin në bregun bullgar të Detit të Zi

Nuk ka absolutisht asnjë rrezik as për transportin detar, as për turizmin dhe turistët përgjatë bregut bullgar të Detit të Zi. Këtë e deklaroi për BNT Ministri i dorëhequr i Mbrojtjes Dragomir Zakov. Turistët mund të shfrytëzojnë plazhet bullgare...

25.07.22 10:23 |
Plazh Veleka

Vera e vitit 2022 – çmimet po rriten, si dhe ata që dëshirojnë të pushojnë në bregdetin bullgar të Detit të Zi

Duket se na pret një verë e suksesshme, pavarësisht nga pandemia e cila vazhdoi më shumë se 2 vjet dhe pavarësisht nga lufta në Ukrainë, e cila po e rrit ndjenjën për një paparashikueshmëri në industri. Nga Instituti për Analiza dhe Vlerësime në..

08.06.22 13:09 |

Një ekspozitë fotografish gjurmon historinë 65-vjeçare të vendpushimit “Zllatni Pjasëci”

Një nga pushimoret tona detare më të vjetra dhe më të bukura po përgatitet për të shënuar jubileun e vet 65 vjeçar. Në lidhje me këtë në Klubin e Përfaqësuesit Popullor në godinën e Parlamentit u hap një ekspozitë me fotografi. Retro-fotografitë,..

31.05.22 07:15 |

Plazhi i Varnës strehoi sërish të ardhurit me pupla nga Veriu

Këto ditë banorët e Varnës përfituan nga moti jashtëzakonisht me diell dhe i ngrohtë për të shkuar në plazh. Por jo për t'u dhënë pas banjave detare, por për të shijuar një atraksion tradicional lokal - qindra mjellma të bardha si..

14.01.22 07:15 |
Sllënçev Brjag

Euronews prezantoi plazhet më të mira në Bullgari

Nëse aktualisht po ndjeni të ftohtin e dimrit dhe po ëndërroni për verën e përsosur të 2022-ës, Bullgaria duhet të jetë në krye të listës suaj të destinacioneve turistike. Këtë e shënon Euronews në një publikim të vet. Në bregun e Detit të Zi, i cili..

14.12.21 16:41 |

Mbi 1.5 mln turistë të huaj në Bullgari gjatë muajit gusht

Evropianët ndihen shumë mirë në Bullgari, sepse nuk ka kaq shumë kufizime - nuk duhet të mbani maskë jashtë, mund të vizitoni restorante dhe kafene pa u vaksinuar. Këtë e tha doc. Rumen Draganov, Drejtor i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në..

09.08.21 11:16 |

Grafa dhe Mihaella Fileva me “Agjendën” verore

Një ditë e zbrazët në grafikë (agjendë), plazh veror, tinguj dallgësh, dashuri, vallëzim ... Autori i muzikës dhe tekstit, Vladimir Ampov - Grafa nuk është hera e parë që të kënaqet me ëndrra të tilla. Këtë herë ai e bën atë në një duet me..

08.08.21 14:25 |
Plazhi

Mbrojtën nga ndërtimi plazhet me natyrë ende të egër

Plazhet e pakta me natyrë të ruajtur të egër "Koral", "Kara Dere" dhe "Pasha Dere" janë tashmë pjesë e zonave të mbrojtura të rrjetit "Natura 2020" dhe ndërtimi atje është i ndaluar, vendosi qeveria e përkohshme. "Bregu natyror i Detit të Zi..

28.07.21 18:33 |

Një plazh bullgar është në Top 50 për vitin 2021

"Zllatni Pjasëci" u përfshi në renditjen vjetore të 50 plazheve më të mira në botë në faqen ndërkombëtare Big 7 Travel . Redaktorët e botimit e vendosën plazhin tonë pranë gjireve bregdetare që të lënë pa frymë, të tilla si Sunset Beach në Hawaii..

21.07.21 08:15 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера