Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Varna me një çmim për ruajtjen dhe promovimin e trashëgimisë kulturore dhe historike

Foto: news.bhra-bg.org

Komuna e Varnës mori çmimin vjetor për vitin 2022 të Shoqatës Bullgare të Hoteleve dhe Restoranteve për kontributin e jashtëzakonshëm në ruajtjen dhe promovimin e trashëgimisë kulturore dhe historike të qytetit.

Varna filloi krijimin e saj si një vendpushim me rëndësi kombëtare dhe ndërkombëtare më shumë se 100 vjet më parë, dhe sot turizmi është një nga sektorët kryesorë të ekonomisë së saj. Komuna ofron një kombinim unik të burimeve natyrore - plazhe dhe pyje të bukura, burime minerale, trashëgimi dhe tradita të pasura kulturore dhe historike, një kalendar i pasur kulturor.

Qyteti është rojtari i arit më të vjetër në botë. Thesari i famshëm i arit nga Nekropoli i Varnës u bë një ndjesi shkencore, pasi është grupi më i madh i sendeve të arta të zbuluara deri më tani në botë - nga 297 varre në një sipërfaqe prej rreth 7500 metrash katrorë, janë mbledhur më shumë se 3000 objekte ari me një peshë totale më shumë se 6 kilogramë.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Një festë e livandës na zhyt në bukurinë qetësuese të fshatit Sredno Gradishte

Edicioni i dhjetë i Festivalit Kombëtar të Lavandës zhvillohet më 14 dhe 15 qershor në fshatin Çirpan të Sredno Gradishtes. Janë disa nga plantacionet më të vjetra të livandës në vend, të cilat kanë ekzistuar për më shumë se 80 vjet. Koncepti i festës..

botuar më 24-06-15 11.30.PD

Muzeu i Mozaikëve në Devnja me një ditë të dyerve të hapura me rastin e përvjetorit të tij

Në Ditën e Dyerve të Hapura - 15 Qershor, për herë të parë vizitorët e  Muzeut të Mozaikëve në Devnja do të prezantohen me gjetjet e restauruara të zbuluara në vitin 2023. Bëhet fjalë për enë balte dhe llamba, të bëra në stilin e mjeshtrave nga..

botuar më 24-06-15 10.00.PD

Bashkia Çepellare pret mysafirët e saj me një rrugë të re turistike

Këtë verë, të ftuarit e bashkisë Çepelare do të mund të diversifikojnë pushimet e tyre në natyrën e bukur të Rodopeve me një tjetër rrugë malore. Bëhet fjalë për shtegun e ri turistik “Laboratori i shpellës, Stara Pllanina, shpella e Topçetos, shtylla e..

botuar më 24-06-08 10.30.PD