Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Çmimet e çadrave dhe shezllongjeve në det janë të njëjta me verën e kaluar

Foto: BGNES

Pavarësisht shpëtimtarët dhe kujdesi mjekësor të ofruara në plazhe që prej 1 qershorit, vizitorët janë ende të paktë, si dhe ata që hyjnë në ujë. Sezoni i plazhit në vitet e fundit fillon pas 15-20 qershorit, tha për BNR Kirill Spasov, përgjegjës për plazhet më të mëdha në bregdetin jugor të Detin e Zi. Çmimet e çadrave dhe shezllongjeve do të jenë të njëjta me verën e kaluar nga 7 deri në 10 leva (3.5-5 euro), theksoi ai.

Rritja e çmimeve të aksesorëve të plazhit në Greqi për këtë sezon nuk do të çojë në një fluks turistësh në bregdetin bullgar të Detit të Zi. Plazhet tona për nga kushtet nuk janë aspak inferiore ndaj atyre greke, prandaj le t’i vlerësojnë dhe reklamojnë bullgarët, kërkoi Kirill Spasov.Më shumë nga rubrika

Çerdhe për zogjtë, ishujt lundrues, muze dhe eko-shteg – mirë se vini në Rezervatin “Srebërna”

Ndodhemi në fund të Bullgarisë, shumë afër qytetit të Silistrës, ku Danubi largohet nga territori i vendit tonë dhe vazhdon përmes Rumanisë nga ku derdhet në Detin e Zi. Vetëm 17 km nga qyteti më verior bullgar, ajri është i pastër si kristal dhe shikimi..

botuar më 23-09-26 3.35.MD

"Tripper Travel Guide" me rekomandime për të vizituar Muzeun Detar në Varna me çdo kusht

Muzeu Detar në Varna u përfshi në "Tripper Travel Guide", në listën e kurioziteteve që duhen parë medoemos në qytetin tonë të Detit të Zi. Përveç kësaj, muzeu ka marrë një diplomë speciale nga organizata turistike britanike, saktësoi drejtoresha..

botuar më 23-09-17 9.10.PD

Turizmi spa raporton një rritje për 8 muajt e parë të 2023

12% është rritja e numrit të turistëve nga janari deri më 20 gusht në komunat që ofrojnë turizëm spa në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2022. Këtë e bëri të ditur në Pamporovo zëvendësministrja e turizmit Irena Georgieva në hapjen e..

botuar më 23-09-12 12.19.MD