Eмисия новини
от 04.00 часа

Rumen Radev: Lidhja e gazit me Greqinë do të ndihmojë në diversifikimin real të Evropës Qendrore dhe Lindore

Lidhja ndërsistematike e gazit me Greqinë nuk është vetëm një projekt infrastrukturor, por ka një rëndësi të madhe për arritjen e një diversifikimi real për Bullgarinë dhe vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore, theksoi Presidenti Rumen Radev në një..

12.08.22 16:12 |

Radan Kënev e pyeti Komisionin Evropian nëse interkonektori me Greqinë po vonohet qëllimisht

Eurodeputeti bullgar Radan Kënev pyeti Komisionin Evropian nëse po monitoron përfundimin e projektit për interkonektorin greko-bullgar të gazit dhe nëse qeveritë e Bullgarisë dhe Greqisë dhanë shpjegime për arsyen e vonesës së tij. Kënev gjithashtu pyet..

10.08.22 19:10 |

National Geographic prezanton Bullgarinë në projektin e saj “Evropa nga lart”

Në projektin televiziv “Evropa nga lart” të National Geographic, i cili do të ketë premierën në shtator të vitit 2022, përfaqësohen gjashtë shtete, mes të cilëve edhe Bullgaria. Përveç vendit tonë, janë të përfaqësuar edhe Serbia, Rumania, Danimarka,..

09.08.22 06:05 |
Putin dhe Erdogan, Soçi 2021

Presidentët e Rusisë dhe Turqisë takohen në Soçi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të bëhet sot lideri i parë i NATO-së që viziton Presidentin rus Vlladimir Putin pas fillimit të luftës në Ukrainë, njoftoi BTA. Të dy liderët pritet të diskutojnë një gamë të gjerë temash, duke..

05.08.22 09:29 |

Bullgaria merr 4 herë më shumë fonde nga BE se sa depoziton

Fondet euro të marra në Bullgari tejkalojnë 11 miliardë euro për projekte të financuara nga fondet strukturore dhe të kohezionit të BE-së nga viti 2007 deri në qershor 2022. Të dhënat u prezantuan në portalin e Institutit për Ekonominë e Tregut...

26.07.22 11:26 |
Hristo Ivanov

“Bullgaria Demokratike” pret emrin e kandidat kryeministrit për të vendosur nëse do të mbështesë kabinetin e ri

“Bullgaria Demokratike” (DB) do të vendos nëse do ta mbështesë projekt-kabinetin e BSP-së pasi të mësohet se kush është kandidati për kryeministër, njoftoi bashkëkryetari i koalicionit Hristo Ivanov. Ai shtoi se pritshmëria është që mandati i tretë..

20.07.22 12:29 |

Shkencëtarët bullgarë dhe ndërkombëtarë po krijojnë një homolog digjital të Oqeanit Botëror

Një ekip shkencor i Universitetit Teknik - Varna merr pjesë në projektin në shkallë të gjerë ILIAD, qëllimi i të cilit është krijimi i një homologu digjital të Oqeanit Botëror, i cili lejon komunikimin e njëkohësishëm me sistemet dhe modelet nga..

14.07.22 14:16 |

Parlamenti nuk mblodhi kuorum për të diskutuar çështjen me Maqedoninë e Veriut

Në Samitin BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel nuk pritet asnjë propozim konkret nga Bullgaria për heqjen e vetos për fillimin e negociatave ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe BE-së. Grupet parlamentare GERB-SDS dhe DPS i dorëzuar parlamentit..

23.06.22 11:17 |
Xhon Vincent Atanasov (1903 - 1995) dhe një kopje e kompjuterit elektronik të Atanasov-Berry

Xhon Atanasov - babai i kompjuterit elektronik

“Bullgari - babai i kompjuterit elektronik” ashtu është i njohur në atdheun e babait të tij Xhon Vincent Atanasov (John Vincent Atanasoff), i lindur më 4 tetor 1903 në Hamilton, SHBA. Karriera profesionale e novatorit, i lindur në një familje të..

15.06.22 17:47 |
Iskren Mitev

Një projekt parashikon 10% bonus nëse dërgoni sinjal për taksa të papaguara

Kushdo që ndihmon me informacione për zbulimin e taksave të fshehura dhe të kontributeve të papaguara të sigurimeve shoqërore duhet të marrë një bonus 10% prej shumës së fshehur. Këtë e parasheh një paketë masash për luftimin e efekteve të..

31.05.22 19:51 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера