Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kabineti teknik u shpall për ndërtimin e përshpejtuar të objekteve të reja bërthamore dhe Korridorit Vertikal të Gazit

Foto: BGNES

Grupet e punës ndërdikasteriale do të punojnë për të përshpejtuar zbatimin e projekteve për ndërtimin e kapaciteteve të reja bërthamore në sheshin e Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” dhe të Korridorit Vertikal të Gazit, njoftoi qendra e shtypit e Këshillit të Ministrave. Grupet u krijuan me urdhër të kryeministrit në detyrë Dimitër Gllavçev.

Projektet - pjesë e nismës së Korridorit Vertikal të Gazit midis Bullgarisë, Greqisë, Rumanisë, Hungarisë, Sllovakisë, Ukrainës dhe Moldavisë, do të ofrojnë një mundësi për të transferuar vëllime shtesë të gazit natyror nga burime të ndryshme dhe të besueshme nga jugu në veri.

Ndërtimi i objekteve të reja bërthamore në Sheshin e Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” është një projekt strategjik për vendin tonë. Në fund të vitit qeveria e Nikollaj Denkov njoftoi një procedurë për njësitë e shtatë dhe të tetë të Centralit “Kozlloduj” - ndërtimi i tyre pritet të përfundojë përkatësisht në 2033 dhe 2036.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Bojko Borisov bëri thirrje për një kabinet ekspertësh të dominuar nga GERB

Kreu i partisë GERB, e cila është fituesja e zgjedhjeve për parlamentin kombëtar, Bojko Borisov, paralajmëroi se nuk është koha për ultimatume dhe zemërim. “Është koha për shtetin”, tha ai në konferencën e tij të parë për shtyp që pas zgjedhjeve..

botuar më 24-06-13 1.31.MD

Zhbllokuan ndërtimin e autostradës “Struma” përmes Grykës së Kresnës”

Pas analizave dhe inspektimeve 6 mujore, Ministria e Mjedisit dhe Ujërave lejoi përfundimin e autostradës “Struma” përgjatë trasesë së “Opsionit Lindje” përmes Grykës së Kresnës. Më herët instancat gjyqësore refuzuan edhe kërkesën për një..

botuar më 24-06-13 12.19.MD
Ylva Johansson

Pritet që Bullgaria të jetë anëtare e plotë e Shengenit deri në fund të vitit 2024

Komisionerja Evropiane për Punët e Brendshme Ylva Johansson shprehu pritjen që kufijtë e brendshëm tokësorë të Shengenit të Bullgarisë dhe Rumanisë të hiqen deri në fund të vitit. Johansson mori pjesë në takimin dy-ditor të Këshillit të BE-së për..

botuar më 24-06-13 10.51.PD