Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pikturat digjitale të një gruaje bullgare u ulën 384 000 km larg Tokës

Foto: BGNES

Dy piktura digjitale të artistes bullgare Sillvija Stratieva zbarkuan në Hënë, të transportuara nga anija kozmike “Odiseu”. Ato janë pjesë e projektit “Kodi i Hënës”, tha ajo për Faktor.bg. Anija kozmike “Odiseu”, e ndërtuar dhe e operuar nga “Intuitive Machines”, u ul pranë polit jugor të Hënës më 22 shkurt. Kjo është ulja e parë e një anije kozmike amerikane në një satelit të Tokës në 50 vitet e fundit dhe e para e një projekti tërësisht privat.

Sillvija Stratieva vuri në dukje se ulja në Hënë e “Odiseu” është gjithashtu një hap drejt dërgimit të objekteve të krijuara nga njeriu përtej Tokës, dhe Hëna shërben si kanavacë qiellore e njerëzimit.

Sillvija Stratieva

“Kodi i Hënës” përdor teknologjinë digjitale dhe analoge për të ruajtur artin, librat dhe muzikën, të mbyllura në kapsula kohore dhe të lëshuara në Hënë. Ky është një mesazh në shishe për të ardhmen, shton autorja. Dy pikturat e saj janë përfshirë në “Kodin e Hënës” falë faktit se kanë marrë pjesë në konkursin më të madh për realizmin bashkëkohor, 16th ARC Salon, në vitin 2023, raportoi BGNES.
Foto: BGNES


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Pijet probiotike dhe menuja kozmike - Shkencëtarët bullgarë zhvillojnë me sukses ushqimet e së ardhmes

Në vitin 1979, Bullgaria u bë vendi i tretë në botë, pas Bashkimit Sovjetik dhe SHBA-së, që krijon ushqime kozmike. "Ne kishim gjithçka në dispozicion - fruta, perime, supa dhe të gjitha llojet e shijshme. Një person atje lart nuk e ndjen se është i..

botuar më 24-04-18 7.15.PD
Kallojan Geshev

Një nxënës bullgar i klasës së shtatë është tre herë kampion në llogaritjen e shpejtësisë

Nxënësi i klasës së shtatë Kallojan Geshev nga shkolla e 125 e kryeqytetit "Bojan Penev" u bë tre herë kampion në llogaritjen e shpejtësisë. Ai fitoi vendin e parë në Olimpiadën e Llogaritjes Mendore, e cila u mbajt online. Kallojan shënoi 243..

botuar më 24-04-17 9.29.MD

Parlamenti Evropian i dha një “po” përfundimtare Paktit për Migracionin dhe Azilin

Pas vitesh debatesh dhe mosmarrëveshjesh, Parlamenti Evropian më në fund miratoi javën e kaluar Paktin për Migracionin dhe Azilin. Ai prezanton solidaritetin e detyrueshëm midis shteteve anëtare në rast të fluksit të migrantëve dhe trajtim të barabartë..

botuar më 24-04-17 5.45.MD