Eмисия новини
от часа

Grigor Dimitrov e mbajti pozicionin e tij në renditjen botërore të tenisit

Në renditjen botërore të publikuar sot, Grigor Dimitrov ruan vendin e tij te meshkujt, ndërsa Viktorija Tomova u ngjit me një pozicion. Me një aktiv prej 2785 pikësh, Dimitrov është sërish i 13-ti dhe këtë javë rikthehet në fushën e turneut ATP..

05.02.24 10:26 |

Sofja është ndër kryeqytetet më të preferuara në Evropë për turizmin e fundjavës

Sofja është në vendin e tretë në mesin e qyteteve evropiane më të përshtatshme për udhëtime në fundjavë në vitin 2024, njoftoi qendra e shtypit e aeroportit të kryeqytetit. Ata citojnë renditjen e TripAdvisor, e cila bazohet në të dhënat dhe..

15.01.24 09:40 |
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov u ngjit në vendin e 13-të në renditjen botërore

Tenisti më i suksesshëm bullgar Grigor Dimitrov është ngjitur me një vend në renditjen botërore të publikuar sot dhe tashmë është i 13-ti në renditjen mes 2056 garuesve. Falë triumfit të tij me titullin në Brisbane më 7 janar , Dimitrov shtoi 205..

08.01.24 16:40 |

Shkencëtarët nga Bullgaria zënë vende elitare në një sondazh ndërkombëtar

22 shkencëtarë nga Universiteti i Sofjes, Akademia Bullgare e Shkencave dhe shkolla të tjera të larta bullgare janë ndër 2% kryesorë të shkencëtarëve më të mirë në botë për vitin 2023, sipas një sondazhi vjetor. Ai grupon studiues në 22 fusha..

11.10.23 11:11 |

Bullgaria ra me 20 vende në renditjen e lirisë ekonomike

Liria ekonomike në Bullgari vazhdon të ulet sipas analizës së fundit të Institutit për Ekonominë e Tregut (IPI) të kryer së bashku me Institutin Kanadez “Frejzër”. Në studimin “Liria ekonomike në mbarë botën 2023”, Bullgaria është në vendin e..

20.09.23 12:13 |

Në “Det” me grupin “Funkilicious”

“Funkilicious” është emri i një grupi i ri nga shtatë muzikantë dhe miq. Siç mund të supozohet nga emri i grupit, ata luajnë kryesisht në stilin “funk”, të shtuar nga një seksion bronzi. Edhe pse që dalja e tyre e parë para publikut daton në fillim të..

21.08.23 12:25 |
Grigor Dimitrov dhe Viktoria Tomova

Grigor Dimitrov dhe Viktoria Tomova përparojnë në renditje botërore të tenisit

Në renditjen botërore të tenisit të publikuar sot, tenistët bullgarë më të mirë Grigor Dimitrov dhe Viktoria Tomova shënuan përparim. Te meshkujtë, Dimitrov u ngjit me një pozicion dhe është në vendin e 19-të. Karlos Alkaras mbetet në krye me 9395..

21.08.23 11:23 |
Vlladimir Zografski

Kërcimtari më i mirë bullgar i skive Zografski fitoi vendin e parë në garën në Kurshevall të Francës

Vlladimir Zografski përfundoi në vendin e parë në garën verore të kërcimeve me ski Grand Prix në kërcimoren e madh në Kurshevall të Francës. Garuesi i vetëm bullgar në elitën e këtij sporti grumbulloi 262.6 pikë dhe arriti rezultatin më prestigjioz në..

31.07.23 09:52 |

BNR mbetet në krye për sa i përket besimit tek audienca bullgare

Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) është edhe këtë vit media kombëtare në të cilën bullgarët kanë më shumë besim, sipas Digital News Report për vitin 2023 të Institutit Reuters për Kërkimet e Gazetarisë në Universitetin e Oksfordit. Pjesa më e..

14.06.23 09:51 |

“Freedom House” nuk evidenton rënie apo përparim të demokracisë në Bullgari

Bullgaria u vlerësua si e paaftë për të ndryshuar gjatë vitit të kaluar. Në renditjen e saj, organizata “Freedom House” e vendos edhe për një vit tjetër në kategorinë e vendeve me “paqëndrueshmëri të përhershme” dhe e vlerëson si një “demokraci gjysmë..

24.05.23 11:52 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна