Eмисия новини
от 12.00 часа
Dimitër Kuzmanov

Dimitër Kuzmanov me fitoren e dytë në kualifikuimet e Wimbledon

Tenisti Dimitër Kuzmanov fitoi fitoren e dytë në kualifikueset e Wimbledon dhe vetëm një sukses e ndan nga pjesëmarrja në skemën kryesore të turneut. Tenisti i dytë më i mirë i Bullgarisë triumfoi në një ndeshje tejet të kontestuar ndaj tenistit..

22.06.22 17:36 |
Ivan Ivanov

Një bullgar kryesoi renditjen evropiane të tenisit për 14-vjeçarët

Adoleshenti Ivan Ivanov është №1 në renditjen e Tenis Evropa nën 14 vjeç. Në maj, Ivanov fitoi dy turne në Tenis Evropa në Bullgari. Ai triumfoi me titujt tek të rinjtë në turneun e fortë të kategorisë së parë deri në 14 vjeç në Burgas dhe në..

16.06.22 12:06 |

Bullgaria është një vend i kërkuar në Google Street View

Bullgaria renditet e 46-ta në botë ndër vendet më të vizituara në Google Street View në vitin 2021. Indonezia renditet e para në kërkim, е ndjekur nga Shtetet e Bashkuara, Japonia, Meksika dhe Brazili. Në vendin e fundit të njëqindtë janë Maldivet...

26.05.22 11:45 |
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov do të luajë në raundin e tretë të Roland Garros

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u kualifikua në raundin e tretë të Kampionatit të Hapur të Francës. Dimitrov mundi Borna Coric të Kroacisë me 6:0, 6:4, 6:3 në gati dy orë. Ashtu si suksesi i startit ndaj Marcos Chiron, bullgari i renditur..

26.05.22 09:43 |

Ndjenja e lirisë së fjalës në Bullgari po përmirësohet

Bullgaria ngjitet me 21 vende në Indeksin vjetor të Lirisë së Fjalës të organizatës “Reporterët pa Kufij” dhe kalon nga vendi 112 në vendin e 91. Norvegjia, Danimarka dhe Suedia zënë 3 vendet e para në renditje. “Moldavia (vendi i 40-të)..

03.05.22 10:02 |
Dimitër Kuzmanov

Tenisti Dimitër Kuzmanov arriti në gjysmëfinalen në Bangalore

Tenisti Dimitër Kuzmanov arriti në gjysmëfinalen e tij të parë të sezonit pasi mposhti francezin Mathias Bourgue me 6:4, 6:2 në seritë “futurës” 80 në fusha të forta në Bangalore. Për vend në finalet tenisti bullgar do të rivalizojë me 155-tin në..

18.02.22 16:46 |

Plovdiv është pjesë e një renditjeje prestigjioze për destinacionin më të mirë evropian për vitin 2022

Qyteti i lashtë dhe i përjetshëm bullgar Plovdiv është ndër pretenduesit për "Destinacionin më të mirë evropian" në vitin 2022, në edicionin e 13-të të renditjes prestigjioze të destinacioneve më të mira evropiane. Plovdivi është i vetmi qytet..

06.02.22 09:25 |
Denisllava Gllushkova

Sërish një fitore bindëse për Denisllava Glushkova në Australian Open

Denisllava Gllushkova u kualifikua në raundin e 16-të të kampionatit të tenisit për femra në Australian Open, duke mundur çeken Amelie Shmeikalova me 6:3, 6:2. Në ndeshjen e tretë adoleshentja bullgare do të luajë me kryesuesen në renditje për këtë..

25.01.22 14:51 |
Grigor Dimitrov

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov mbetet i 28-ti në botë

Raketa jonë e parë Grigor Dimitrov mbetet në pozitën e 28-të në renditjen botërore, u bë e qartë nga klasifikimi i përditësuar. Javën e kaluar tenisti ynë arriti në gjysmëfinalet e turneut ATP 250 në Melburn, ku humbi nga kualifikuesi amerikan..

10.01.22 16:42 |
Grupi

Albumi i grupit bullgar të rock-ut “Kikimora” përparoi në një renditje muzikore prestigjioze

Albumi "Dirty Nails" i muzikantit bullgar të rock-ut Nikollo Kocev dhe grupit të tij "Kikimora" hyri në Top 50 të albumeve më të mira rock të vitit në renditjen "Denim & Leather" dhe është në vendin e 9-të prestigjioz. "Denim &..

30.12.21 10:39 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера