Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Viktoria Tomova arriti një renditje rekord në karrierën e saj në tenis

Viktoria Tomova
Foto: bgtennis.bg

Tenistja më e mirë bullgare, Viktoria Tomova, arriti një renditje rekord në karrierën e saj. Në renditjen e përditësuar të WTA, ajo u ngjit në vendin e 63-të me gjithsej 1035 pikë. Deri më tani, renditja më e mirë e Tomovës ishte pozita e 64-të nga 5 shkurti i këtij viti. Javët e fundit, Tomova luajti në gjysmëfinalen e turneut të serisë WTA 250 në Rabat, dhe më pas arriti fitoren e saj të parë në skemën kryesore të Roland Garros. Të dielën, më 16 qershor, ajo luajti në finalen e turneut të serisë WTA 125 në Valencia, ku humbi nga amerikanja Ann Li. Por atje Tomova fitoi 81 pikë për renditjen botërore, që e çoi në vendin e 63-të dhe është vetëm 114 pikë larg Top 50-ës.

Në renditjen botërore të tenistëve të publikuar më 17 qershor, Grigor Dimitrov e ruajti vendin në top 10 me gjithsej 3775 pikë.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Radina Veliçkova

Paraqitje e mirë e sportistëve bullgarë në Kampionatin Evropian të Atletikës së Lehtë nën 18 vjeç në Banska Bistrica të Sllovakisë

Radina Veliçkova fitoi medaljen e artë në 100 metra për vajza në Kampionatin Evropian të Atletikës së Lehtë nën 18 vjeç në Banska Bistrica të Sllovakisë. 16-vjeçarja Veliçkova përfundoi për 11.46 sekonda. Kështu ajo vendosi një rekord kombëtar bullgar..

botuar më 24-07-22 10.14.PD

Një konkurs ndërkombëtar i dronëve po zhvillohet në Varna

FAI 2024 po mbahet me mbështetjen e Bashkisë së Varnës në datat 20 dhe 21 korrik në zonën pranë fushave të lojës të parkut l pranë Asparuhovës. Ndër pjesëmarrësit janë pilotë drone nga Bullgaria, Rumania, Serbia, Turqia, Letonia, Polonia, Italia,..

botuar më 24-07-21 7.30.PD

11 atletë е përfaqësojnë Bullgarinë në Lisbonë, në Lojërat Evropiane të Personave me Transplantime

Më 21 korrik hapet në Lisbonë Kampionati Evropian për Persona të Transplantuar dhe Dializuar. Deri më 28 korrik, përfaqësues nga 28 vende do të festojnë fitoren e jetës mbi vdekjen, sepse një "po" mund të shpëtojë deri në tetë jetë njerëzish...

botuar më 24-07-19 6.15.PD