Eмисия новини
от 16.00 часа
Krasimir Karakaçanov

Bullgaria kërkon garanci të shkruara nga Shkupi për fqinjësi të mirë

Nuk ka dallime në politikën ndaj Republikës së Maqedonisë së Veriut midis Kryeministrit Bojko Borisov, Ministres së Jashtme Ekaterina Zaharieva dhe mua, tha Zëvendës Kryeministri dhe Ministër i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov për Nova TV. Ne..

11.11.20 10:52 |

Vendet e Procesit të Berlinit nënshkruan deklarata për tregun rajonal dhe Agjendën e Gjelbër

Kryeministrat e Bullgarisë, të Maqedonisë së Veriut dhe Gjermanisë-Bojko Borisov, Zoran Zaev  dhe Angela Merkel, përshëndetën rezultatet e arritura nga presidenca e përbashkët bullgaro-maqedonase e Procesit të Berlinit. Nëpërmjet video konferencës..

10.11.20 18:23 |

U hap Samiti i vendeve të Procesit të Berlinit

Ka shumë simbolikë që Bullgaria dhe Republika e Maqedonisë së Veriut janë mikpritëse të Samitit të Procesit të Berlinit. Kjo vjen të konfirmojë angazhimin tonë kategorik për zhvillimin e regjionit, tha kryeministri Bojko Borisov në përshëndetjen..

10.11.20 14:36 |

Bojko Borisov diskutoi Samitin e Procesit të Berlinit me Ursula von der Leyen

Kryeministri Bojko Borisov pati një bisedë telefonike me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, njoftoi BNT. Të dy udhëheqësit theksuan rëndësinë e Samitit të Procesit të Berlinit, bashkëorganizator të të cilit do të jenë kryeministri..

09.11.20 19:48 |
Borisov dhe Zaev

Sofja dhe Shkupi do të vazhdojnë të kërkojnë zgjidhjen e çështjeve të hapura

Kryeministrat e Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut, Bojko Borisov dhe Zoran Zaev, zhvilluan një bisedë telefonike. Në të të dy kryeministrat deklaruan dëshirën për të gjetur zgjidhjen e çështjeve të hapura dypalëshe. Këtë e njofton agjencia..

08.11.20 17:18 |

Sofja do të jetë mikpritëse e samitit BE-Ballkani Perëndimor

Më 10 nëntor në Sofje do të takohen liderët e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor, transmetoi agjencia maqedonase MIA. Forumi është pjesë e Procesit të Berlinit me në krye Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në Sofje do të miratohet plani për..

18.09.20 16:52 |

Samiti i vendeve të BE-së në Bruksel po vazhdon

Në Bruksel vazhdon Samiti i vendeve të BE-së kushtuar stimujve ekonomik për kapërcimin e pasojave nga pandemia Covid-19 dhe buxhetit të bashkimit për 7 vitet e ardhshme. Liderët evropianë nuk arritën pajtim mbi temat kryesore në kohën e debateve,..

18.07.20 11:36 |

Presidenti kryeson delegacionin bullgar në Samitin e NATO-së

Në Samitin e NATO-së, që mbahet më 3 dhe 4 dhjetor në Londër, Bullgaria merr pjesë me një delegacion kryesuar nga presidenti Rumen Radev. Parashikohet që presidenti bullgar të bisedojë me kryeministrin e Britanisë së Madhe Boris Johnosn, me presidentin e..

03.12.19 09:30 |

Bullgaria do të ndajë përvojën e vet me vendet e Ballkanit Perëndimor

Në Sarajevë të Bosnjë e Hercegovinës fillon samiti i Procesit të Bashkëpunimit në Evropën Juglindore, ku Bullgaria është përfaqësuar nga kryeministri Bojko Borisov dhe zëvendëskryeministrja dhe ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva...

08.07.19 16:45 |
Samiti në Sibiu të Rumanisë

Përshpejtimi i reformave në Ballkanin Perëndimor është me rëndësi për qëndrueshmërinë e Evropës

Kryeministri Bojko Borisov mori pjesë në Samitin e kryeministreve dhe krerëve shtetërorë të vendeve-anëtare të Bashkimit Evropian në Sibiu të Rumanisë. Ndër temat e samitit janë aspekte të ndryshme të Rendit Staregjik të Ditës 2019-2024. Atje..

09.05.19 18:23 |
Всички новини: днес | вчера