Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria do të përfaqësohet nga presidenti dhe kryeministri në samitin e NATO-s

Dimitër Gllavçev (majtas) dhe Rumen Radev
Foto: BGNES

Presidenti Rumen Radev dhe ushtruesi i detyrës së kryeministrit dhe ministrit të jashtëm Dimitër Gllavçev do të marrin pjesë në Samitin e ardhshëm të NATO-s, njofton qendra për shtyp qeveritare. Sot është afati i fundit për regjistrimin për samitin e NATO-s, i cili do të zhvillohet nga 9 deri më 11 korrik në Uashington.

Kryeministri në detyrë i ka dërguar dje një letër kryetares së Kuvendit Popullor Raja Nazarjan dhe grupeve parlamentare në Parlamentin e 50-të me kërkesë për të vendosur se kush do ta përfaqësojë Bullgarinë në samitin e NATO-s. Vendimet e takimit në Uashington nënkuptojnë përmbushjen e angazhimeve afatgjata nga aleatët, me theks të veçantë në investimet në mbrojtjen e çdo vendi anëtar të NATO-s dhe mbështetjen afatgjatë për Ukrainën dhe sigurimin e saj financiar, bëri të ditur shërbimi për shtyp i qeverisë.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 23 korrikun 2023

Gjatë natës , kryesisht në Bullgarinë Verilindore do të ketë rritje të përkohshme të vranësisë dhe në disa rajone reshje të shkurtra shiu me bubullima. Në pjesën tjetër të vendit do të jetë kryesisht i kthjellët. Do të fryjë erë e lehtë nga..

botuar më 24-07-22 7.25.MD
Atanas Zaprjanov

Bullgaria është gati me një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën

Formimi i paketës së radhës të ndihmës për Ukrainën është në fazën përfundimtare dhe ajo mund t'i paraqitet Këshillit të Ministrave sot. Këtë e bëri të ditur ministri në detyrë i mbrojtjes Atanas Zaprjanov, i cili mori pjesë në konferencën me rastin e..

botuar më 24-07-22 5.33.MD
Kristian Vigenin

Nëse BSP merr mandatin e tretë, do të përpiqet të formojë një kabinet ekspertësh

Rikthimi i mandatit të dytë nuk ishte i papritur, komentoi nënkryetari i BSP-së Kristian Vigenin. Sipas tij, formimi i një qeverie në kuadër të Legjislaturës së 50-të të Kuvendit Popullor është gjithnjë e më i vështirë për t'u arritur. Gjithsesi,..

rinovuar më 24-07-22 5.23.MD