Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti Rumen Radev mori pjesë në takimin e formatit "Tre Detet"

Rumen Radev (majtas) dhe Geoffrey Pyatt
Foto: president.bg

Presidenti Rumen Radev dhe Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA Geoffrey Pyatt diskutuan perspektivat për zhvillimin e energjisë në Evropën Juglindore. Gjatë samitit të nëntë të Iniciativës "Tre Detet" në kryeqytetin e Lituanisë Vilnius, Radev dhe Paiott përvijuan perspektivat për thellimin e bashkëpunimit gjithëpërfshirës energjetik në rajon dhe rolin në rritje të Bullgarisë në këtë proces, transmeton BTA. Më parë, Pyatt tha se ishte "kritike" për Iniciativën që të ndihmonte Ukrainën të arrinte fitoren dhe të përgatitej për rimëkëmbjen e saj pas përfundimit të luftës.

Në forum, presidenti Rumen Radev u takua edhe me homologun e tij çek Petr Pavel. Radev vlerësoi lart mbështetjen e Pragës për anëtarësimin e plotë të Bullgarisë në Shengen. Të dy diskutuan vizitën e ardhshme të Pavelit në Bullgari.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të premten paradite vranësirat në gjysmën lindore të vendit do të çahen dhe do të zvogëlohen, por pas mesditës do të ketë sërish vranësira dhe vende-vende reshje shiu dhe bubullima. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 16 dhe 22°, në Sofje..

botuar më 24-07-25 7.15.MD

Festivali veror i filmit në Bansko prezanton pamje ekstreme për adhuruesit e aventurave

Vitin e radhës banorët dhe mysafirët e qytetit malor Bansko do të transferohen në botën e alpinizmit, kinemasë ekstreme dhe aventureske, njoftoi BTA. Edicioni i sivjetshëm i "Pasioni filmik nën yjet e verës" është në tri mbrëmje - nga data 25 deri..

botuar më 24-07-25 5.26.MD

Në parlament nuk ka marrëveshje nëse do të punojnë në gusht

Mes grupeve parlamentare nuk ka marrëveshje nëse Kuvendi Popullor duhet të punojë gjatë gjithë muajit gusht apo të shkojë me pushime. Kjo u bë e qartë pas këshillit të kryetarëve të parlamentit ditën e enjte. Vetëm "Ka një popull të tillë" (ITN) dhe..

botuar më 24-07-25 10.36.PD