Eмисия новини
от часа
Shkrimtari Georgi Gospodinov

Fituesi bullgar i “Booker” Georgi Gospodinov: "Bullgaria është një vend i gjallë me histori të patreguara"

Pas romanit “Strehim kohe”, me të cilin shkrimtari Georgi Gopodinov dhe përkthyesja e romanit në anglisht Angela Rodel fituan çmimin prestigjioz “Booker”, lexuesit britanikë mund të njihen me një libër tjetër të Georgi Gospodinov – “Fizika e..

19.02.24 12:17 |

Për herë të parë Bullgaria merr pjesë në Panairin e Librit në Londër

"Një arritje e re për letërsinë bullgare dhe kulturën bullgare!" – Kështu Instituti Bullgar i Kulturës në Londër e bëri të ditur lajmin për pjesëmarrjen e vendit tonë në Panairin e Librit në Londër 2024 (London Book Fair 2024).Ekspozita, në të cilën..

08.02.24 09:01 |
Foto: Konsullata e Përgjithshme e Bullgarisë në Nju Jork

Për herë të parë në SHBA u prezantua përkthimi në anglisht i "Rasti Xhem" të Vera Mutafçievës

Përpara një salle pritjeje të mbushur plot me njohës të letërsisë në librarinë e njohur Rizzoli në Nju Jork, laureatja e Booker Angela Rodel prezantoi përkthimin e saj të romanit “Rasti Xhem”, një nga veprat më të njohura të Vera Mutafçievës...

30.01.24 13:10 |
Zdravka Evtimova

Shkrimtarja Zdravka Eftimova mori një çmim prestigjioz për letërsi artistike në SHBA

Një tjetër mirënjohje për letërsinë bullgare është çmimi për shkrimtaren Zdravka Evtimova. Romani i saj “Ai mban heshtjen time” u nderua me Çmimin Amerikan për Fantastikë. Çmimi jepet për herë të parë. Çmimi njeh kontributin e qëndrueshëm të..

05.01.24 10:58 |
Monumenti i shkrimtarit Jordan Radiçkov në Sofje

Statujat me dhurata librash u shfaqën Ditën e Krishtlindjeve në kryeqytet

Për të katërtin vit, koleksionistët e momenteve fotografike nga jeta e kryeqytetit - faqja Etydet e Sofjes/Sketches of Sofia, përgatitën një surprizë për banorët dhe mysafirët e Sofjes duke dekoruar statujat në qytet me libra të mbështjellë. Këtë vit u..

25.12.23 18:08 |

Veselin Portarski – Babagjyshi bullgar i Krishtlindjeve në Berlin që dhuron tregime

"Mbrëmja shkoi mirë. Kjo ishte diçka normale. Në fund të fundit ishte Nata e Shenjtë... Atë ditë më caktuan një rol të rëndësishëm. Ndoshta më i rëndësishmi: ai i Babagjyshit të Krishtlindjeve" – kështu fillon tregimi "Dëshira që Babagjyshi i..

23.12.23 12:20 |
Dimitër Kenarov

Heronjtë e Dimitër Kenarovit flasin për nostalgjinë e tyre për komoditetet e komunizmit

"Jeta ishte më e mirë gjatë udhëheqjes së Todor Zhivkovit - më thotë një plak (me origjinë rome) me të cilin flas në rrugë; shumë njerëz kanë nostalgji për ish-diktatorin komunist. Atëherë nuk kishim të drejta, por kishim punë. Tani ne kemi..

30.11.23 15:25 |

Prof. Kirill Topallov mori çmimin shtetëror “Shën Paisij Hilendarski"

Shkrimtari, historian i shquar i letërsisë, përkthyes dhe diplomat Prof. Kirill Topallov është fitues i sivjetshëm i çmimit shtetëror “Shën Paisij Hilendarski”, transmeton BTA. “Ky dallim shkon për një nga mendjet më të bukura të Bullgarisë. Me..

21.11.23 12:47 |
Bojan Angellov në studion e Radio Bullgarisë

Bojan Angellov: Filozofia njerëzore është e koduar në gjuhë

Organizata më e vjetër e shkrimtarëve në Evropë – Lidhja e Shkrimtarëve Bullgarë shënon 110 vjet nga themelimi i saj me festime zyrtare në Sofje. Kryetar i lidhjes është Bojan Angellov - poet, historian dhe kritik letrar, filozof dhe personalitet..

16.11.23 17:34 |

Shënohet zyrtarisht përvjetori i 110-të i Lidhjes së Shkrimtarëve Bullgarë

Në Sofje shënohet solemnisht jubileu i 110-të i Lidhjes së Shkrimtarëve Bullgarë - organizata më e vjetër e shkrimtarëve në Evropë . Festimet solemne janë nën patronazhin e presidentit të Republikës së Bullgarisë Rumen Radev. Lidhja e..

15.11.23 07:05 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна