Eмисия новини
от часа

Turqia nuk refuzon të ndërmjetësojë mes Rusisë dhe Ukrainës

Ukraina dhe Rusia kanë rënë dakord për shkëmbimin e 200 robërve të luftës, njoftoi Presidenti turk Rexhep Erdogan për televizionin PBS. Deklarata u bë pas takimit të Erdoganit në Uzbekistan me liderin rus Vlladimir Putin. Presidenti turk shtoi se..

20.09.22 10:16 |

Rusia u përpoq të fundoste qytetin e lindjes së Presidentit Vollodimir Zelenski

Pas disfatës në Harkov, Rusia vazhdon sulmet me raketa në infrastrukturën ukrainase. Muri i digës së lumit Ingulec pranë Krivoj Rog u ça me 2 raketa. Autoritetet ukrainase evakuuan popullsinë në zonat e prekura. U zhytun 112 shtëpi dhe vila buzë..

15.09.22 10:14 |

Ukraina theu mbrojtjen ruse në disa sektorë në afërsi të Hersonit

Forcat e armatosura ukrainase thyen linjat e mbrojtjes ruse në disa sektorë të vijës së frontit pranë qytetit Herson. Sipas Oleksij Arestoviç, këshilltar i presidentit ukrainas, tragetet që Rusia përdor për të furnizuar pjesën e rajonit Herson të..

30.08.22 09:18 |

Rusia vazhdon të terrorizojë civilët në Ukrainë me sulme raketore

17 persona vdiqën, duke përfshirë një fëmijë, pas një sulmi tjetër raketor rus në një bllok banimi dhe një stacion pushimi në rajonin Odesa të Ukrainës, njoftoi administrata lokale. 31 civilë u raportuan të plagosur. Mes tyre janë 4 fëmijë dhe një..

01.07.22 09:24 |

Për herë të parë që prej një shekulli Rusia është në mospagim teknik

Për herë të parë që nga viti 1918, Rusia nuk mund të paguajë me kohë borxhin e saj sovran në valutë të huaj, njoftoi Bloomberg. Kjo për shkak të sanksioneve ndërkombëtare kundër Moskës pas agresionit rus në Ukrainë dhe pamundësisë së bankave ruse..

27.06.22 09:24 |

Në ditën e 120 të luftës, Ukraina pret dritën jeshile për anëtarësimin në BE

Në samitin kyç të BE-së për Ukrainën në Bruksel, vendi pret të marrë statusin e kandidatit. Në fjalimin e tij të mbrëmjes, Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski tha se zhvilloi bisedime edhe me Kryeministrin bullgar Kirill Petkov. “Që në mëngjes..

23.06.22 09:12 |

Sipas 2/3 e bullgarëve në konfliktin me Ukrainën, Bullgaria duhet të jetë më e përmbajtur

Dy të tretat e bullgarëve janë të mendimit se duhet ndjekur një vijë të përmbajtjes, pavarësisht anëtarësimit në NATO, dhe vetëm 25 për qind janë pro anëtarësimit të plotë dhe aktiv. Këtë e tregojnë të dhënat e një sondazhi kombëtar të Agjencisë..

10.05.22 18:19 |

Pas diskutimeve të gjata, koalicioni qeverisës nuk doli me një vendim për ndihmën ushtarake për Ukrainën

Bisedimet mes përfaqësuesve të katër partive në koalicionin qeverisës, të cilat zgjatën gati tri orë, nuk u bënë publike. Ende nuk ka një vendim zyrtar për dërgimin e ndihmës ushtarake në Ukrainë. Më herët, bashkëkryetari i “Bullgarisë..

04.04.22 10:47 |

25 vjet nga sulmimi i Kuvendit Popullor

Sot, 10.01., shënohet 25 vjetori i sulmimit të Kuvendit Popullor gjatë protestave masive kundër qeverisë së Partisë Socialiste Bullgare /BSP/, të cilat çuan në rënien e qeverisë së Zhan Videnovit.   Viti 1997 - Fillimi i ri..

10.01.22 09:38 |

BNB paralajmëron për mashtrime elektronike në emër të bankës

Banka Kombëtare Bullgare - BNB paralajmëroi se në emër të saj dërgohen mesazhe elektronike me qëllim të keq për transferimet e marra të monedhës. Email-et janë një orvatje për një sulm fishing, në të cilin marrësit ftohen të ndjekin udhëzimet në..

13.08.21 14:52 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера