Eмисия новини
от 09.00 часа

Hiqet karantina e detyrueshme për të gjithë qytetarët që hyjnë në Shqipëri nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut

Me vendim të Komitetit Teknik të Ekspertëve për situatën e epidemisë dhe masat antikovid të Shqipërisë nga data 5 maj 2021 shfuqizohet karantina e detyrueshme për të gjithë qytetarët që hyjnë në vend nga Maqedonia e Veriut dhe Greqia...

06.05.21 18:52 |

Rritja e rasteve të reja të koronavirusit në 24 orët e fundit

1635 janë rastet e reja të koronavirusit në vend me 14 948 teste të kryera gjatë 24 orëve të fundit, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 10.9 për qind e mostrave janë pozitive. 46 159 u regjistruan si të sëmurë aktivisht. 6158..

06.05.21 09:52 |

Hotelierët mbulojnë kostot e testeve PCR të turistëve rumunë

Turistët bullgarë dhe rumunë mbizotërojnë në bregdetin verior të Detit të Zi që nga fillimi i pushimeve të Pashkëve. Këtë e njoftuan hotelierët nga vendpushimet në afërsi të Varnës para BNR. Rumunët janë gjysmë më pak se në vitin 2019. Disa..

04.05.21 17:36 |

9 për qind rezultuan pozitivë për koronavirus

631 janë rastet e reja të koronavirusit në Bullgari. 9.38 për qind e 6724 testeve janë pozitive, sipas të dhënave në Portalin e Unifikuar të Informacionit në mesnatë. 56 veta vdiqën me Covid-19 të konfirmuar dhe 726 u shëruan. 6706..

04.05.21 10:04 |

Një numër rekord i të vaksinuarve për 24 orët e fundit, mbi 25 000

1382 janë rastet e reja të koronavirusit në 24 orët e fundit sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Mostrat pozitive janë 9.8 për qind e 14 082 testeve të kryera. Në kryeqytet të sapo identifikuarit janë më shumë - 331, pasuar nga rastet në..

29.04.21 09:19 |

Bullgaria do të njohë testet e miratuara nga BE për Covid

Testet e shpejta të 16 prodhuesve do të njihen në Bullgari, tha para bTV kryeinspektori shëndësor shtetëror Doc. Angell Kunçev. “Lista u përgatit nga BE sepse hasëm teste të pasakta”, shtoi Kunçev. Testet do të jenë një nga kushtet për..

27.04.21 10:46 |

Brenda 2 javësh të shtruarit në spital me koronavirus u ulën me 1/4

1759 janë rastet e reja të koronavirusit në vend me 14 023 teste të kryera. 12.54 për qind e mostrave janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shumica e infektuarit janë në kryeqytet - 338. Pasuar nga rrethet e qyteteve Plovdiv..

27.04.21 09:08 |

Këtë vit Zjarri i Bekuar prapë do të sillet në Bullgari nga Varri i Zotit në Jerusalem

Këtë vit Zjarri i Bekuar pritet të sillet në Bullgari nga Jerusalemi. Kjo u njoftua nga Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare për BGNES. Për shkak të kërkesave të Izraelit që ata që vizitojnë vendin të vaksinohen kundër Covid-19 dhe të..

26.04.21 18:49 |

1681 janë rastet e reja të koronavirusit

Rastet e reja të Covid-19 në vend janë 1681 nga 13 423 teste të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Kjo do të thotë se 12.52 për qind e mostrave janë pozitive. Më shumë nga rastet e reja janë në Sofje-qytet - 386. Ndiqen..

23.04.21 08:54 |

2002 raste të reja të Covid, të shëruarit janë pothuajse dy herë më shumë

Pothuajse dy herë më shumë u shëruan në 24 orët e fundit sesa ata të sapo infektuarit me koronavirus, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 2002 janë rastet e reja ose 14.1 për qind e 14 215 testeve të kryera. Shumica janë të..

22.04.21 09:02 |
Всички новини: днес | вчера