Eмисия новини
от 18.00 часа
Bojko Borisov

Bojko Borisov kërkon zgjedhje të reja lokale në Sofje

“Dëshiroj zgjedhje të reja në Sofje. A është e drejtë të kemi zgjedhje të blera? Nuk është e drejtë. Zgjedhjet manipulohen me karta flash, këtë e dimë deri tani.” Me këtë deklaratë për gazetarët, lideri i GERB-it Bojko Borisov u shpall për një votim..

07.02.24 11:32 |
Vasill Terziev

Gjykata lejoi që Vasill Terziev të hyjë në detyrë si kryebashkiak i Sofjes

Gjykata Administrative në Sofje hapi një çështje për ankesën e Vanja Grigorovës , e cila kontestoi balotazhin për kryetar bashkie të Sofjes. Grigorova, e mbështetur nga “BSP për Bullgarinë”, humbi zgjedhjet për kryetar bashkie në kryeqytet nga..

10.11.23 18:06 |
Kryeministri Nikollaj Denkov

Pas 5 muajsh qeverisje, kryeministri iu përgjigj pyetjeve të qytetarëve

Fakt është se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) nuk ia doli mirë kësaj radhe me zhvillimin e zgjedhjeve. Duhet kërkuar një ndryshim në përbërjen e KQZ-së. Këtë duhet ta bëjë parlamenti. Kështu tha kryeministri Nikolaj Denkov në përgjigjet e tij..

08.11.23 11:14 |
Kryetarët e rinj të Sofjes dhe Varnës – Vasill Terziev dhe Bllagomir Kocev

Ndryshim në menaxhimin e dy prej tre qyteteve më të mëdha në Bullgari

Pas 18 vitesh dominim të GERB-it, në krye të kryeqytetit do të qëndrojë një person nga një forcë tjetër politike. Megjithatë, raundi i dytë i votimit në Sofje përfundon me një dallim shumë të vogël mes dy kandidatëve, ose thënë me fjalë të tjera, vetëm..

06.11.23 16:43 |
Vasill Terziev

Vasill Terziev: Do të dëshmojmë se mund të qeverisim në mënyrë transparente

“Duhet të dëshmojmë se përveç fitimit të zgjedhjeve, mund të qeverisim edhe me dinjitet dhe transparencë. Kështu tha Vasill Terziev, i nominuar nga “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike (PP-DB) dhe “Shpëto Sofjen”, pasi rezultatet e..

06.11.23 15:09 |

Rezultatet e raundit të dytë të votimit vendor me protokolle 100% të përpunuara

Rezultatet e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, me 100 për qind të protokolleve të përpunuara zgjedhore në Sofje në orën 07:00, tregojnë se Vasill Terziev nga koalicioni "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike - Shpëtoni Sofjen" merr..

06.11.23 11:46 |
Kornelija Ninova

Liderja e BSP: Modeli GERB po prishet

Partia Socialiste Bullgare (BSP) ka kryebashkiakë të saj në katër qytete rajonale - Ruse, Shumen, Razgrad dhe Silistra. Kjo u bë e ditur në një konferencë nga kryetarja e BSP-së, Kornelija Ninova. Sipas saj, BSP dhe Lëvizja për të Drejtat dhe..

05.11.23 23:01 |

Të dhënat e Gallup nga numërimi paralel i balotazhit

Në Sofje , me një mostër 100% të përpunuar nga regjistrimi paralel i kryer nga agjencia sociologjike "Gallup International Balkan" - partner i BNR në paraqitjen e zgjedhjeve lokale, Vasill Terziev (PP-DB, "Shpëto Sofjen") fiton zgjedhjet..

05.11.23 22:39 |

Deklaratat lakonike të pjesëmarrësve në betejën për kryetar të bashkisë së Sofjes

Kandidati për kryetar të bashkisë së Sofjes nga PP-DB dhe “Shpëto Sofjen” Vasill Terziev, i cili sipas exit poll-it fiton zgjedhjet në kryeqytet, falënderoi të gjithë ata që votuan për të. Ai dhe stafi i tij do të mbajnë një konferencë për shtyp..

05.11.23 21:42 |

Përfundoi raundi i dytë i zgjedhjeve lokale në Bullgari

Balotazhet për zgjedhjen e kryetarëve të bashkive në 91 bashki, 451 komuna, 31 rajone (në Sofje, Plovdiv dhe Varna) përfunduan zyrtarisht më 5 nëntor. Në Sofje , fituesi është Vasill Terziev (“Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria..

05.11.23 20:42 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна