Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vasill Terziev: Do të dëshmojmë se mund të qeverisim në mënyrë transparente

Vasill Terziev
Foto: BTA

“Duhet të dëshmojmë se përveç fitimit të zgjedhjeve, mund të qeverisim edhe me dinjitet dhe transparencë. Kështu tha Vasill Terziev, i nominuar nga “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike (PP-DB) dhe “Shpëto Sofjen”, pasi rezultatet e zgjedhjeve lokale treguan se ai është kryetari i ri i bashkisë së Sofjes, se 19 nga 24 rajonet në Sofje janë nga i njëjti koalicion, si dhe 23 nga gjithsej 61 këshilltarët bashkiakë. Terziev premtoi se do ta luftojë në një mënyrë shumë aktive kundër korrupsionit dhe abuzimeve, "kështu qe të jetë e qartë se paratë e qytetarëve të Sofjes shkojnë atje ku janë të destinuara", ai premtoi gjithashtu se do të punojë për interesat e të gjithë sofjanasve, përfshirë ata që nuk e kanë mbështetur.

Më shumë nga rubrika

Festimet e festës kombëtare nisën nga qyteti i Kazanllëkut

“Dita e tretë e marsit është dita kur Bullgaria u çlirua, mori sovranitetin e saj kombëtar dhe qëndroi me krenari në hartën e Evropës si një vend i barabartë me vendet e tjera evropiane. Përshëndetje heronjve, rroftë Bullgaria!”. Kështu..

botuar më 24-03-03 9.42.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD