Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С Боян Ботйов, наследника на Ботевия род - за героизма, подвига и безсмъртието


Дали Христо Ботев е осъзнавал колко пророчески ще се окажат и за самия него стиховете му – „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира…“ ? Можем само да гадаем.  Но едно е сигурно – макар и да умира едва на 28 години, Ботев е обречен на безсмъртие. Негово физическо продължение днес е правнукът на брат му генерал Кирил Ботйов -  Боян Ботйов. И държи фамилното му име да се изписва точно така, нищо че е в разрез със съвременните правописни норми, защото така са изписвали името си в Ботевия род. Боян Ботйов е завършил история в Софийския университет, председател е на Общонародната фондация  „Христо Ботев”, занимава се с проучване не само на собствения си род, но и на родовете на други известни български възрожденци. Боян Ботйов категорично се противопоставя на продължаващите и сега спекулации около това къде е роден революционерът, както и на наложилата се версия за лобното му място – връх Околчица или познат още като Вола. Според историческите доказателства, Ботев е застрелян близо до връх Кама́рата, в местността Йолковица.  Безспорен факт е, че 20 май 1876 година, по стар стил, е датата на гибелта на Ботев, което по нов стил е 1-ви, а не 2-ри юни. Още за героизма, подвига и безсмъртието и за това къде свършва истината за революционера и започват мистификациите, в Деня на Христо Ботев и на загиналите за свободата на България, с наследника на Ботевия род разговаря Людмила Борисова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослава Хайнова

Търсят помещение за клуб

„Търсим подходящо общинско помещение за клубна база на инвалидите в Шумен“. Това увери заместник-кметът по здравеопазване и социална политика Светослава Хайнова, потърсена от репортер на Радио Шумен.  Тя обясни, че след като се е оказало, че предложеното помещение в сградата на Бизнес центъра не е подходящо, се водят разговори за ползване на един от..

публикувано на 02.12.24 в 15:27

Шенген и бизнесът

Какво ще се промени за бизнеса в България, ако на 12 декември министрите на вътрешните работи на страните от ЕС кажат „да“ за България и Румъния за влизане в Шенген?  Темата за  сухопътния Шенген вече е в дневния ред на срещата на вътрешните министри в Брюксел . Ако гласуването мине, предстои и крайното потвърждение на решението от държавните глави..

публикувано на 02.12.24 в 12:33

Учителка преподава чрез театър

Преподаване на литература чрез театър – такъв подход е избрала учителката Айсел Бекирова от Русе. Нейните ученици са истински щастливци, защото от миналата учебна година усвояват българските автори, като ги поставят на сцена в час. Шестокласниците вече са правили драматизация на   „Под игото“ на Иван Вазов и на разказа „Серафим“ на Йордан..

публикувано на 02.12.24 в 09:03

Ветеранът на пазара

Най–възрастният производител и търговец на шуменския пазар е Петранка Керанова. На достолепните си 82 години тя е истински ветеран и в живота, и в занаята. Няма ден, в който да не я откриете на сергията и на пазара – и зиме, и лете, вече 28 години тя предлага сезонна продукция произведена в дворното и място край Шумен. Има си редовни клиенти и..

публикувано на 30.11.24 в 12:01

Червени панделки с послания

Върху червени панделки всеки имаше възможност днес да отправи свое послание към хора с ХИВ.    Щандът на здравната инспекция беше разположен пред Областната администрация в Шумен.   На минувачите бяха раздавани информационни материали и превантивни послания. За осмелилите се да попълнят специално подготвена анонимна анкета имаше..

публикувано на 29.11.24 в 14:28

За музея с любов

Историческият музей в Разград поде много интересна инициатива – да представя в социалните мрежи дарителите с афинитет към историята, които обогатяват фондовете му. Оказа се, че в Разградско има много щедри хора, които отвориха семейните албуми, отключиха ракли по тавани и мазета, преровиха гардероби и откриха в тях истински съкровища...

публикувано на 29.11.24 в 08:55

Писахте ли на Дядо Коледа за бонус?

След като празничните украси вече се поставени, може би много работещи сега пишат на Дядо Коледа да им донесе бонус. Данните на Българската стопанска камара показват, че 80% от работодателите ще изпълнят това желание. Чуйте кои са най-популярните коледни бонуси и какви са очакванията на шуменци на прага на празничния декември. Коментар на..

публикувано на 29.11.24 в 08:45