Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С Боян Ботйов, наследника на Ботевия род - за героизма, подвига и безсмъртието


Дали Христо Ботев е осъзнавал колко пророчески ще се окажат и за самия него стиховете му – „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира…“ ? Можем само да гадаем.  Но едно е сигурно – макар и да умира едва на 28 години, Ботев е обречен на безсмъртие. Негово физическо продължение днес е правнукът на брат му генерал Кирил Ботйов -  Боян Ботйов. И държи фамилното му име да се изписва точно така, нищо че е в разрез със съвременните правописни норми, защото така са изписвали името си в Ботевия род. Боян Ботйов е завършил история в Софийския университет, председател е на Общонародната фондация  „Христо Ботев”, занимава се с проучване не само на собствения си род, но и на родовете на други известни български възрожденци. Боян Ботйов категорично се противопоставя на продължаващите и сега спекулации около това къде е роден революционерът, както и на наложилата се версия за лобното му място – връх Околчица или познат още като Вола. Според историческите доказателства, Ботев е застрелян близо до връх Кама́рата, в местността Йолковица.  Безспорен факт е, че 20 май 1876 година, по стар стил, е датата на гибелта на Ботев, което по нов стил е 1-ви, а не 2-ри юни. Още за героизма, подвига и безсмъртието и за това къде свършва истината за революционера и започват мистификациите, в Деня на Христо Ботев и на загиналите за свободата на България, с наследника на Ботевия род разговаря Людмила Борисова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Димитър Костов

Ремонти пред финала

Завърши първият етап от ремонта на операционния блок в МБАЛ - Шумен. В реновираните две операционни зали вече се извършват ортопедични операции. Това съобщи директорът на лечебното заведение д-р Димитър Костов.  Те са със съвременна вентилация и филтри, с нови операционни маси и апаратура, имат нов дизайн и антибактериално покритие.  В момента се правят..

публикувано на 10.07.24 в 13:32
Росен Карадимов - първият вдясно

Шанс за Североизтока

По процедурата за развитие на индустриалните зони и паркове от Националния план за възстановяване и устойчивост Министерството на иновациите и развитието класира проекти на 10 общини. В Североизточна България са два проекта за Шумен и по един за Търговище и Русе.    Какво е важно за тези проекти? Как инвестициите ще се отразят на развитието на..

публикувано на 10.07.24 в 10:48

От Тодор Икономово до Ливърпул

Ферхад Фадлиев от каолиновското село Тодор Икономово вече 10 години живее и работи в чужбина. Заминал зад граница веднага, след като е завършил пълнолетие и взел шофьорска книжка.  Всяка година по време на летните месеци се връща у дома. Със заплатата от чужбина успява да задели пари за ремонт на бащината къща, защото има намерение да се върне в..

публикувано на 10.07.24 в 08:19

Помощ за бебе след граждански брак

Община Смядово ще подкрепя финансово родителите и осиновителите на всички новородени деца, ако имат средно образование, ако таткото има поне половин година трудов стаж и ако фамилията е със сключен граждански брак. Последното условие предизвикало най-много дебати на общинска сесия, където новата Наредба била обсъждана и приета. В крайна..

публикувано на 10.07.24 в 07:59
Язовир

Повече вода за напояване

Увеличени са количествата вода, които се подават за напояване, сочи графикът на Министерството на околната среда и водите. За Шуменска област от язовир „Тича“ към поливното земеделие за юли отиват 3, 1 млн. кубически метра. Въпреки, че постъпленията на вода в язовира са минимални, няма риск за въвеждане на режим на водата. Нивото на язовира е..

публикувано на 09.07.24 в 12:09

Женската сила през Възраждането

Как българското общество през XIX в. възприема появата на женските благотворителни дружества и все по-сериозната заявка на жените да се самоидентифицират? Доколко моделът на създаване на организациите повтаря нечий чужд модел отвън и кои са автентичните елементи в тях?   Имало ли е мъже в женските дружество до Освобождението? Как..

публикувано на 09.07.24 в 09:01
Снимката е илюстративна

5 милиона за водопроводи

Проекти за над 5 милиона 328 хиляди лева бяха одобрени за ремонт на улични водопроводи във Велики Преслав и 8 села от общината в края на зимата. Сред тях бяха 10 улици във Велики Преслав, по две в селата Осмар, Троица, Хан Крум и Драгоево и по една в Миланово, Мокреш, Имренчево и Златар.  Има ли бедстващи селища в общината, както и такива, които да са..

публикувано на 09.07.24 в 08:23