Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хуморът е остроумие, а не вулгарни думи, той е игра на мисълата, а не игра на долната част на тялото – твърди известният писател-хуморист Михаил Вешим


„Химията на шегата и възпитание на чувството за хумор“ е темата на срещата на русенци с известния писател-хуморист и журналист Михаил Вешим.Той е син на писателя и сценариста Георги Мишев. Този факт е важен, не защото Михаил Вешим не успява да изгради собствена творческа идентичност, а защото името, с което става известен, всъщност, е истинското му фамилно име прочетено отзад напред. Точно с войника Мишев се срещаме и в последната книга на Вешим – „Когато бях армейски генерал“. За нея авторът казва, че би я нарекъл „В търсене на изгубеното време“, но вече такова заглавие има и то е на много по-голям писател, отбелязва Михаил Вешим, като прави алюзията с романа „По следите на изгубеното време“ на Марсел Пруст. Но пък съвсем нарочно използва открити препратки към Ярослав Хашек и „Приключенията на добрия войник Швейк“. Това е книгата, изиграла огромна роля и в казармения и в личния живот на войника Мишев. Тъй като войнишкият хумор е скучен за жените, тестът за бъдещата му съпруга, се оказва точно Швейк – която е прочела книгата, тя ще чуе Менделсон. Такава жена войникът Мишев не среща, затова е принуден да снижи критериите.  Това е само един щрих от неспиращия интересен разказ в книгата, в която са описани различни истории от социалистическата казарма, казани са много истини за онова време, през призмата на един завладяващ и непринуден хумор, познат и от предишните книги на автора.  Людмила Борисова разговаря с Михаил Вешим.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ветрогенератори около село

Ветрогенераторен парк предстои да бъде изграден в землищата на общините Никола Козлево и Каолиново. Продължават обществените обсъждания, на които се представя докладът за екологичното въздействието върху околната среда и здравето на хората.  Според доклада, ще бъдат изградени 50 ветрогенератора с мощност 400 KW и четири подстанции. След изграждането на..

публикувано на 28.11.24 в 11:44

Съкровището на Дядо Драгой

Обичаят „Белене на платно за сватба“ е номинацията на област Шумен в националната селекция за „Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.Кандидатурата е единствена за Шуменска област. Обичаят се пази и представя от Ансамбъла за изворен фолклор „Дядо Драгой“ при Народно читалище „Васил Друмев – 1881“ във..

публикувано на 28.11.24 в 09:30

Медията на различните на 10

10 години от своето създаване навършва на 28 ноември Българското социално БРАЙЛ FM (First Mediator). То е единственото по рода си в Европа и е национален проект на Фондация за информационен обмен „Равностойно партньорство” (ФРП) – София.  Идеята за създаването му е на дългогодишните журналисти Владислав Кацарски и Анелия Велинова.В обсега на внимание..

публикувано на 28.11.24 в 08:36

Депутатите не свършиха нищо, пълен цирк

Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..

публикувано на 27.11.24 в 15:11

Търсят се белите ангели

Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ".  Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина.  За втора година фондацията ще присъди и наградата..

публикувано на 27.11.24 в 09:40

Бялото злато на Борово

Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.  Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..

публикувано на 26.11.24 в 11:22

Лилия в търсене на тишината

От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..

публикувано на 26.11.24 в 11:09