Преди 28 години медиите буквално бяха пуснати да лудуват на воля. Освободени от догмите на езика от социализма, те търсеха повече ефективност и ефектност, повече функционалност и лесно я откриха в езика на улицата, жаргона и просторечието. Медийният език стана многообразен. В рубриката, която Радио Шумен прави съвместно с катедрата по „Български език“, ще стане дума за думичките на журналистите. Миглена Стефанова разговаря с проф. Димитър Попов, който изследва от години езикът на/в медиите.
Какво е то това бройна форма в българския език и кога задължително трябва да се употребява вместо формата за множествено число. Защо задължително е да кажем "няколко стола", а не "няколко столове", както и "двама ученици", а не "двама ученика" - припомнете си или пък попълнете знанията си заедно с професор Кина Вачкова от Шуменския университет "Епископ..
Ръкописите от среднобългарския период, освен че свидетелстват за важни събития от нашата история, те са и исторически извор за българския език. Това издание на езиковата рубрика на Радио Шумен, която е съвместна с Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, е посветено точно на един такъв много важен и ценен ръкопис – Манасиевата..
"Границите на моя език са границите на моя свят" - казва философът Лудвиг Витгенщайн. Затова и колкото езика владеем, толкова различни светове познаваме. Езикът е начин за изразяване на чувствата и мислите на хората. Речта на човека започва да се оформя с неговото раждане. А детският език в това отношение е истински феномен. Всеки един родител с..
„Родна реч, омайна, сладка…” – но такава ли е вече тя с нахлуването на чуждиците, които използваме неоснователно и как изглеждат българските думи, графично изписани с латински букви? Защо се лишаваме от богатството на езика си и защо сме така нехайни към него? – професор Добрина Даскалова от Шуменския университет отговаря на всички тези въпроси в..
И ако досега сте си мислили, че да се пише вярно на български език изисква много учене и старание, то…прави сте. Но не по-малко учене и старание се изисква и да се говори правилно. Защото труд наполовина ще е, ако усвоим безгрешно правописните норми, без да сме наясно как правилно да изговаряме думите. Правилното говорене е поредната тема от..
Да си грамотен, казват, е модерно. И ако това е провокация към учениците, а и не само към тях, да научат езиковите правила, то ние ще добавим - да говориш възпитано и с уважение, е признак на култура. Напоследък учтивата форма на общуване, като че ли започва да изчезва от езика, напълно непознати хора ни говорят на „ти“, на „ти“ се..
Радио Шумен има нова езикова рубрика. В нея през събота ще ви срещаме с преподаватели от Шуменския университет "Епископ Константин Преславски". Те следят развитието на българския език и могат да ни помогнат да повишим своята езикова и правописна грамотност. Катерина Петрова се срещна с проф. Надка Николова, преподавател по съвременен български език...